thumb image

Genel

Sandık Seninle Güzel

Ankaralı müşahitler ‘Oyum Güvende’de bir araya geldi

Demokrasi İçin Birlik’in (DİB), referanduma yönelik yürüttüğü ‘Oyum Güvende’ sandık çalışması için Ankaralı müşahitler bir araya geldi. Etkinlikte, Ankara’daki kritik sandıklara müşahitlik çağrısı yapıldı. Katılımcıların da müşahit kaydı yapıldı.

Referanduma 1 hafta kala, başkent Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası’nda (İMO) DİB’in düzenlediği “Sandık Seninle Güzel” etkinliğinde, Ankaralılara müşahit eğitimi verildi. Fotoğraf sanatçısı Alper Fidaner de ‘Hayır’ şarkılarından hazırladığı eski 45’liklerle etkinliğe katıldı.

RIZA TÜRMEN: “‘HAYIR’I ENSENİZDE HİSSEDİYORSUNUZ”

İMO’da gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak DİB sözcülerinden ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen söz aldı. Türmen, referandum sürecinde ‘Hayır’ı destekleyenlerin ‘terörist’ ve ‘vatan haini’ olarak adlandırıldıklarına dikkat çekerek, şimdiye kadar devletin olanaklarının bu kadar insafsızca kullanıldığını görmediğine işaret etti. Eski AİHM yargıcı, ‘Evet’ ve ‘Hayır’ tarafında yürütülen kampanyaların, eşit koşullarda sürdürülmediğine ancak bu eşitsizlik dolayı ‘Hayır’ diyenlerin büyük bir halk hareketine dönüştüğünü vurguladı.

Türmen sözlerine, “Bu kampanya son derece eşitsiz bir şekilde devam ediyor. İktidar, niye evet diye açıklamak yerine bizi susturmayı tercih ediyor. Devletin bütün olanaklarının bu kadar insafsızca kullanıldığını görmedim ben şimdiye kadar. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen ‘Hayır’ kampanyası giderek daha güçlü ve sağlam bir şekilde yürütülüyor. Hayır hareketi büyük bir kitle halinde devam ediyor. Hayır hareketi, bir halk hareketine dönüştü. Geziden bu yana görmediğimiz böyle bir halk hareketine döndü hayır hareketi. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Bu halk hareketi çok renkli. Bu halk hareketi çok önemli bir girişim. Bu halk hareketini hayırdan sonra da muhafaza etmek lazım. Bu hareketin valileri, kaymakamları yok. Uçakları da yok. Ama bu hareketi ensenizde hissediyorsunuz. Hayır’ hareketi büyük bir DİB hareketidir” ifadeleriyle devam etti.

“BU ANAYASA HALKIN ANAYASASI DEĞİLDİR”

Türmen ayrıca, referandumda önerilen anayasanın halkın anayasası olmadığına değinerek, “Bu anayasa halkın anayasası değildir. Halka rağmen halkın dışında yapılmış bir anayasadır. Hükümetler meclisler anayasa yapmaz, kanun yapar. Anayasayı halk yapar. Demokratik anayasa böyle olur. Ne yapım sürecinde ne de içeriğinde halk yoktur.” ifadelerini kullandı.

“HAYIR HAREKETİ REFERANDUMDAN SONRA DEVAM ETMELİDİR”

Rıza Türmen yaptığı konuşmada referandum sürecinde oluşan ‘Hayır’ hareketinin sonrasında da devam etmesi gerektiğini vurguladı. Eski AİHM yargıcı, “Bu referandumdan sonra halk hareketinin yapması gereken şey hayır çıktıktan sonra, başka bir Türkiye yaratılması yeni bir umut olmalıdır. Yeni Türkiye’nin çıkması gereken yer bu halk hareketidir. Çoğulcu, katılımcı bir demokrasi ancak buradan çıkacaktır.” dedi.

DİLŞAT AKTAŞ: “HAYIR KERVANI ‘EVET’İN KUŞATTIĞI ANADOLU KENTLERİNE GİTTİ”

DİB Ankara Koordinasyonu temsilcilerinden Dilşat Aktaş da etkinlikte, Demokrasi İçin Birlik’in 4 aydır yürüttüğü çalışmalara değindi.

Aktaş, ‘Birlikte Hayır’ diyerek başlayan DİB Ankara öyküsünü, “Demokrasi İçin Birlik’in dört aylık bir süreci oldu. ‘Birlikte hayır’ diyerek başladı hikâyemiz. Yola çıkarken hedefimiz ‘hayır’ları çoğaltmaktı. Güçlü ve kolektif bir ‘hayır’ çalışması yürütmekti ve bunu başardık. ‘Hayır’ kervanı ‘evet’in kuşattığı Anadolu kentlerine gitti. Kadınların ‘hayır’ı ile neden ‘hayır’ diyeceğimizi anlatmakta zorlanmadık. ‘Yaşamak istiyoruz’ dedik. Şimdi de sandık güvenliği için seferberlik başlatıyoruz” ifadeleriyle aktardı.

Etkinliğe ayrıca, Demokratik İtiraz Hareketi, Hukuk Öğrencileri Meclisi katıldı. Demokratik İtiraz Hareketi, Ankaralı müşahitlerle yaptığı çalışmaları paylaşırken, herkesi birlikte hareket etmeye çağırdı. Hukuk Öğrencileri Meclisi adına konuşan Görkem Göcen ise herkesi referandum günü müşahitlik yapmaları için sandıklarda bulunması gerektiğini belirtti.

OYUM GÜVENDE: “BİR TANE SANDIĞIN BİLE BOŞ BIRAKILMASI GİBİ BİR LÜKS YOK”

Etkinlikte, Oyum Güvende adına konuşma yapan Mehmet Onur Yılmaz ise sandıklarda müşahitlik yapmanın, her yurttaşın hakkı olduğuna dikkat çekti. Oyum Güvende sandık güvenliği çalışmasının referandum için önemine vurgu yapan Yılmaz, “Bir tane sandığın bile boş bırakılması gibi bir lüksün olmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik konuşmaların ardından Ankara Barosu’nun yürüttüğü ‘Her Okula Bir Avukat’ kampanyası koordinatörlerinden Avukat Sercan Aran, sandık görevlilerinin ve müşahitlerin, sandık güvenliğine dair hak ve görevlerini, katılımcılara aktardı.

Eğitimin ardından Alper Fidaner, hazırladığı ‘Hayır’ şarkılardan oluşan eski 45’likleri çalmaya devam etti. Salonu dolduran katılımcılar, Fidaner’in hazırladığı 45’liklere bir ağızdan eşlik etti. Etkinlik, çalınan 45’liklerin ardından sona erdi.

 

 

 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu