thumb image

Genel

Baskılara, eşitsizliğe rağmen HAYIR sokakta

Mutlaka demokrasi kazanacak

Referandum sürecinde medyanın durumuna, televizyon yayınlarına, kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin dönemsel veriler adil ve eşit olmayan bir süreci işaret ederken, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan ( TİHV) alınan bilgiler de baskı ve yasaklamalarının boyutunu ortaya koyuyor. Buna rağmen Türkiye’nin her yanında, mahalle mahalle, semt semt kurulan yüzlerce Hayır Meclisi’nde bir araya gelen yurttaşlar yaratıcılık, neşe ve cesaretle HAYIR’ı görünür kılıyor.

Kamuoyu araştırmaları da HAYIR rüzgârını teyit eder nitelikte.

Basın Özgürlüğü Yok

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Mart ayı verilerine göre tutuklu ve hükümlü gazeteci sayısı 154.

Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun hazırladığı medya raporunda OHAL kararnameleri uyarınca medya kuruluşlarının yargı incelemesine tabi olmaksızın topluca kapatılması gibi adımların “uluslararası insan hakları hukukunun gerekleri ışığında kabul edilemez ve son derece tehlikeli” olduğunu belirtiliyor. Rapor, Türkiye’de 190 medya kuruluşunun kapatıldığını, en az 2.500 gazetecinin işsiz kaldığını,150’den fazla gazetecinin de gözaltına alındığını ya da tutuklandığını vurguluyor.

Twitter’ın 2016’nın ikinci yarısına ilişkin şeffaflık raporuna göre Türkiye her türlü içerik engeli talebi konusunda 1. oldu: Türkiye’deki mahkemeler 6 ay içinde 844 içeriğin engellenmesi için başvuru yaptı. 2. sırada yer alan Brezilya’dan gelen mahkeme kararı ise 33.

Kamu Kanalları Dahil Ulusal Yayınlarda HAYIR’a Yer Yok

Aralarında TRT, Kanal D, CNN Türk, Fox Tv, Haber Türk’ün bulunduğu 17 ulusal televizyonun yayınlarına ilişkin RTÜK’ten alınan veriler, tarafsız kamu yayıncılığı yürütmesi gereken TRT1 yayınlarında bile muhalefetin görmezden gelindiğini ortaya koyuyor. 1-20 Mart tarihlerindeki canlı yayınlarda Cumhurbaşkanlığına 169 saat, AKP’ye 301,5 saat, MHP’ye 15,5 saat, CHP’ye 45,5 saat ayrıldı, HDP’ye hiç yer verilmedi.

Hayır 45,5 saat. Evet 485 saat, yani on katı.

Kamu Kaynakları Evet İçin Kullanılıyor

Ve tüm bu masraflar milletin cebinden ödeniyor. Devlete ait 12 uçak ve 3 helikopterin yanı sıra 26 bakan, 18 meclis komisyon başkanı, 13 meclis başkanlık divanı üyesi ve 5 AKP grup başkanvekili ile 800 AKP’li belediye başkanının makam araçları referandumda iktidarın hizmetine sunuldu. Uçak ve helikopterleri, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve bakanlar kullanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) de 1-20 Mart arasındaki 20 günlük dönemde devlet görevlilerinin de dahil olduğu “evet” kampanyasını somut örneklerle raporlaştırdı. Rapora göre, cami duvarlarına “evet” pankartları asıldı, kamu yöneticileri kamu binalarında “evet” konferansı verdi. Kamu kuruluşlarının yöneticileri sosyal medya hesaplarından “evet” dediklerini duyurdu. Herhangi bir afişin asılmasının yasak olduğu tarihi surlara “evet” pankartları asıldı. Silopi’de polis evet bildirisi dağıttı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın kullanma yetkisinde olan örtülü ödenek harcamaları da referandum döneminde büyük bir tırmanış gösterdi. Gizli hizmet giderleri şubat ayında bir önceki aya göre % 72, geçen yılın aynı ayına göre ise % 65 oranında artarak 282 milyon 263 bin TL’ye yükseldi. İlk iki ayda yapılan toplam harcama ise geçen yılın aynı dönemine göre % 62,5 oranında artarak 446 milyon liraya çıktı.

Gözaltı ve Tutuklamalar Olağanüstü Boyutta

İçişleri Bakanlığı verilerine göre Şubat ve Mart aylarında 12.321 yurttaş gözaltına alındı. 606 kişi tutuklandı. TİHV’in gözaltı ve tutuklamalar ile ilgili günlük raporlarıyla karşılaştığında bu rakamların “hayır” çalışmalarına katılanlar, gazeteciler, sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerdeki yurttaşlar, Newroz kutlamaları nedeniyle yapılan gözaltı uygulamaları, Halkların Demokratik Partisi üye ve yöneticileri ve by-lock iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklananlardan oluştuğu görülüyor.

Buna rağmen yurttaşlar “hayır”ı ilmek ilmek örüyor. Bütün yaratıcılıklarını ortaya koyuyor. Neşeyle, cesaretle “hayır”ı görünür kılıyor.

Demokrasi İçin Birlik olarak, bütün yurttaşları ülkemizin geleceği için aktif yurttaşlık haklarını kullanmaya, Hayır Meclisleri’ne katılmaya çağırıyoruz.

İnancımız o ki, bu ülkede bir arada özgür, eşit, barış, huzur, güven içinde yaşamak isteyen herkes için mutlaka demokrasi kazanacak.

Herkes İçin Demokrasi

Demokrasi İçin Birlik

 

 

hayiksokakta-meclislerslayt
hayirsokakta-fotolar
hayirsokakta-slayt-basinaciklama
hayirsokakta-slayt-TOPLU
basin-aciklama

 

 

 

 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu