thumb image

Genel

YANSIMALAR: Baskılara, eşitsizliğe rağmen HAYIR sokakta

“HAYIR SOKAKTA” BASIN TOPLANTISI

BÜTÜN ENGELLERE RAĞMEN HAYIR HER YERDE, HAYIR SOKAKTA

Demokrasi İçin Birlik, geçtiğimiz günlerde, hemen bütün TV kanallarında ve özellikle de kamu kanallarında Evet kampanyalarına çok büyük bir zaman ayrıldığını ama Hayır’ın ekranlarda ve medyada yer bulamadığını verilerle açıklamıştı.

Demokrasi İçin Birlik,  31 Mart Cuma günü, düzenlediği basın toplantısında, Hayır çalışmalarının, bütün engellere rağmen,  ülkenin her yanında, büyük bir katılımla devam ettiğini, somut verilerle açıkladı. Toplantının ana teması olan “Neşeyle, yaratıcılıkla, cesaretle, Hayır sokakta”  sloganı, konuşmalar, video ve fotoğraflarla desteklendi. Toplantı, Oyuncu Tilbe SARAN’ın sunumu ile başladı ve Demokrasi İçin Birlik sözcüsü, eski milletvekili ve AİHM yargıcı Rıza Türmen’in açılış konuşmasıyla devam etti.

TÜRMEN: Umut bu harekettedir

Rıza Türmen referanduma giderken kampanyanın eşitsizlikler içinde geçtiğini belirtti. Türmen, “Referanduma OHAL koşullarında gidiyoruz. Hayır  diyenler üzerinde baskılar, fiili saldırılar, korku ve sindirme yöntemleri sürüyor.”  Hayır kampanyasın yürütenler büyük bir halk hareketi, Bu halk hareketini farklı nedenle ‘Hayır’ diyenlerin oluşturduğunu ve çoğulcu bir nitelik taşıdığını ifade eden Türmen, bu hareketin tek ortak paydasının demokrasi talebi olduğunu vurguladı.

‘Barış, özgürlük ve demokrasi içinde bir arada yaşamanın garantisi bu halk hareketidir.”

Bu referandumda sadece bir değişikliğin değil Türkiye’nin geleceğin oylanacağına dikkat çeken Türmen sözlerini şöyle sürdürdü :” Bu nedenle kazanmak zorundayız. Referandumda ‘Hayır’ sonucu çıktıktan sonra yeni bir anayasa yapmak gerekir. Düzeltilmiş bir parlamenter sistem, parlamentodan çıkan ve yetkileri kısıtlanmış bir cumhurbaşkanı içeren eşitlikçi, özgürlükçü bir anayasa yeni demokratik bir Türkiyenin habercisi olacaktır.

KABOĞLU: Toplumsal ihtiyaçlardan doğan bir değişiklik değil

Rıza Türmen’den sonra söz alan Prof. İbrahim Kabaoğlu ise: “Bu işin bir de muhalefet partisinin katkısıyla hazırlanan bu metnin bir devlet tarafı var. Halk bu işin neresinde? Toplumsal ihtiyaçlar neresinde? Güneydoğuda soruyorlar bana Kürtler bu işin neresinde diye.  Bende her yerde halk bu işin içinde değil diyorum. Batıda da böyle. Çünkü toplumsal ihtiyaçlardan doğan bir değişiklik değil.”

Bu değişiklikten AKP ve MHP tabanının da rahatsız olduğunu ve belirten Kaboğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişiklik onlara da dayatıldı. Bir biçimde yüksek sesle hayır diyenleri, kendilerine karşı çıkanları terörist ilan ediyorlar. Ayrıca medya da değişiklik metninin yorumlanması bir yana, çıplak metnin tamamının okunmasına bile yer vermiyor. Bilgi saklanıyor, çarpıtılıyor. Serbest tartışma hakkı yok, Bu nedenle son 15 gün metin konusunda halkı bilgilendirmek çok önemli.”

Türkiye’nin gelecek 4 ya da 5 yılını etkileyecek seçimlerde bile bile Adalet, içişleri gibi bakanların istifa ettiğine ve yerine tarafsız bakanların seçildiğini belirten Kaboğlu bütün bir geleceği etkileyecek böyle bir oylamada kimsenin istifa etmediğini tersine tüm bakanların bütün güçleri ile propaganda çalışması yaptıklarına dikkat çekti. Buna rağmen Anadolu’da Van’dan Edirne’ye kadar çok canlı bir ‘Hayır’ kampanyasının sürdüğünü belirten Kaboğlu sözlerini şöyle sürdürdü:” Hayır diyenlerin terörist ilan edilmesi Anadolu’yu rahatsız ediyor ve isyan etmesine neden oluyor. Yeni anayasayı barış projesi gibi ele almak lazım. Bu nedenle yeni görüşler oluşturmak yeni ittifaklar kurmak gerekiyor. Savaş projesinin aşılması barış projesinin gelişmesine bağlı.”

Basın açıklamasını ise Oyuncu Tilbe SARAN okudu.

Hayır Meclisleri

Hayır Meclisleri’ndeki çalışmalarını anlatmak üzere 6 farklı semtten meclis üyeleri katıldılar. Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Hisarüstü, Bahçelievler Hayır Meclislerinden konuşan temsilcileri sokaklardaki Hayır çalışmaların anlattılar. Basın toplantısında çeşitli konuşmacılar son dönemdeki gelişmeler üzerine konuşmalar yaptılar.

TÜRENÇ: Milyonların sesi olmaya devam edeceğiz

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç 2500 den fazla gazetecinin işten atıldığını, 153 medya kuruluşunun kapatılarak bütün araç-gereçlerine el konulduğunu, 700’ aşkın sarı basın kartının iptal edidiğini, Cumhuriyet gazetesi yazarları ile birlikte 200’den fazla gazetecinin cezaevinde olduğu bir ortamda referandumun yapıldığını belirtti. Bakanların gazetecileri haddinizi bilin’ diye tehdit ettiğini, Başbakanın tutuklu gazetecileri pazarlık konusu yaptığını, Cumhurbaşkanının ise içerde gazeteci olmadığını, cezaevinde bulunma nedenlerinin hırsızlık, yolsuzluk hatta taciz gibi suçlar olduğunu iddia ettiğini belirterek şöyle dedi.

“Biz bir avuç kalsak da özgür demokratik bir ülke için milyonların sesi olmaya devam edeceğiz. Gazetecilerin içerde olmadığı bir Türkiye için cesaretle yürüyeceğiz.”

OLCAYTO: 16 Nisan’dan sonra ilk defa toplumun güven içinde olabileceği bir ortam yaratılacak

Türkiye Gaceteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da referandumun düşünce ve ifade özgürlüğü ile temel hak ve özgürlüklerin olmadığı bir ortamda yapıldığını vurgulayarak “ Bu defa inanıyorum ki toplum aklını ve vicdanını kullanacak ve 16 Nisan’dan sonra ilk defa toplumun güven içinde olabileceği bir ortam yaratılacak”

EREN: Hayır demeye devam edeceğiz

DİSK Basın-İş Sendikası Faruk Eren ise medyanın yüzde 91 oranında ‘Evet’e yüzde 9 oranında ‘Hayır’a yer vermesin dikkat çekerek “Bu da yetmiyor. Cumhurbaşkanı Samsun’da ibreyi evete çevirelim diye konuşuyor. Onlar da bunca baskıya rağmen Hayırın önde olduğunu, ibrenin Hayırda olduğunu biliyorlar. Bizler televizyonlar kapatılsa da, gazeteciler içeri alınsa da baskı görsek de hayır demeye devam edeceğiz.

ARSLAN: Hakikat cesur gazeteciler kanalıyla var olmaya devam edecektir

Gazeteci Ayşenur Arslan bütün baskılara karşın sarayın evet çıkmasından kuşku duyduğunu ve kentlerdeki kadınlar, Kürtler ve MHP’lileri ikna için planlar içinde olduğunu söyledi. Diyarbakır Newroz’unda Kemal Kürküt’ün öldürülmesinden sonra Valinin canlı bombaydı demesine rağmen gerçeği ortaya çıkaran gazetecinin varlığına dikkat çekerek “Hakikat cesur gazeteciler kanalıyla var olmaya devam edecektir” dedi.

SÖNMEZ: Görev demokrasi kültürünü her yer de geliştirmek olmalıdır

Ekonomist Mustafa Sönmez ise 40-45 milyon insanın açık faşizme davet çıkaran anayasa değişikliğine evet dediğine dikkat çekerek “Biz demokrasi kültürünü yeterince evde, sokakta, atölyede, işte yerleştirememişiz. Bundan sonra görev demokrasi kültürünü her yer de geliştirmek olmalıdır” dedi.

KAZAN: Gerçekleri anlatmalıyız

En son konuşan Turgut Kazan da hukuki olarak kimsenin güven içinde olmadığı bir ortamda yaşandığına dikkat çekerek şöyle konuştu” Saray bu kadarı da bana yetmez diyor. Giyotin gibi çalışan bir yargı istiyor. Evet çıkarsa yarın hiçbir esnaf, hiçbir kişi güven içinde olmayacak. Bir gün terörist ya da terörün finansmanında destek oldu diye herkesin evine, dükkanına el konulabilecek. Bu gerçekleri anlatmalıyız.”

Demokrasi İçin Birlik basın toplantısı, katılımcıların Hayır meclislerine davet edilmesiyle ve Hayır şarkısının çalınmasıyla sona erdi.

hayirsokakta-fotolar

 

BASINDAKİ YANSIMALAR

Alevinet: Halklar ‘Hayır’ı Sahipleniyor (http://www.alevinet.com/2017/04/01/halklar-hayiri-sahipleniyor/)

Artı49: Demokrasi İçin Birlik Platformu’dan “Hayır” Toplantısı (http://www.arti49.com/dha-istanbul-bulteni-4-750827h.htm)

Bianet: Demokrasi İçin Birlik: “Hayır”da Yaratıcılık, Neşe ve Cesaret Var (https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/185031-demokrasi-icin-birlik-hayir-da-yaraticilik-nese-ve-cesaret-var)

Birgün: Medyada ‘Hayır’ Yok (http://www.birgun.net/haber-detay/medyada-hayir-yok-153623.html)

Cumhuriyet: Evet Ve Hayır Diye İki Seçenek Varsa, Bu Ne? (http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/711235/Evet_ve_hayir_diye_iki_secenek_varsa__bu_ne_.html)

Cumhuriyet: Rıza Türmen: BÜTÜN OLUMSUZ KOŞULLARA RAĞMEN ‘HAYIR’ HALEN DAHA ÖNDE (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/711029/Riza_Turmen__Butun_olumsuz_kosullara_ragmen__Hayir__halen_daha_onde.html)

Demokrat Haber: Prof Kaboğlu: Bugünkü Ortam Devletin Bütün Güçleri İle Yaptığı Bir Savaş Projesidir (http://www.demokrathaber.org/guncel/prof-kaboglu-bugunku-ortam-devletin-butun-gucleri-ile-yaptigi-h82021.html)

Direnişteyiz: DİB: #Hayır Rüzgarını Ekranda Göremezsek De Enselerde Hissediyoruz (http://direnisteyiz3.org/dib-hayir-ruzgarini-ekranda-goremezsek-de-enselerde-hissediyoruz/)

Duvar: DİB’ten Basın Toplantısı (http://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/03/31/dibten-basin-toplantisi/)

Evrensel: DİB: Baskılara Rağmen ‘Hayır’ın Gücü Artıyor (https://www.evrensel.net/haber/314194/dib-baskilara-ragmen-hayirin-gucu-artiyor)

Gazete Karınca: Rıza Türmen: ‘Hayır’ Rüzgarını Ekranlarda Göremesek De Enselerde Hissediyoruz (http://gazetekarinca.com/2017/03/riza-turmen-hayir-ruzgarini-ekranlarda-goremesek-de-enselerde-hissediyoruz/)

Haberdar: Neden Hayır? Rıza Türmen, İbrahim Kaboğlu ve Turgut Kazan Anlattı (http://www.haberdar.com/gundem/neden-hayir-riza-turmen-ibrahim-kaboglu-ve-turgut-kazan-anlatti-h47304.html)

Hürriyet: Demokrasi için Birlik Platformu’ndan Hayır Toplantısı (http://www.hurriyet.com.tr/demokrasi-icin-birlik-platformundan-hayir-topl-40413282)

Kızıl Bayrak: Demokrasi İçin Birlik’ten Referandum Toplantısı (http://www.kizilbayrak1.net/ana-sayfa/guendem/haber/demokrasi-icin-birlikten-referandum-toplantisi/)

Sözcü: Demokrasi İçin Birlik Platformu’ndan Hayır Toplantısı (http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-haberi/demokrasi-icin-birlik-platformundan-hayir-toplantisi-1767518/)

T24: Demokrasi İçin Birlik: Kamu Kaynakları ‘Evet’ İçin Kullanılıyor, Son İki Ayda 606 Kişi Tutuklandı! (http://t24.com.tr/haber/demokrasi-icin-birlik-kamu-kaynaklari-evet-icin-kullaniliyor-son-iki-ayda-606-kisi-tutuklandi,396745)

Yarın: Demokrasi İçin Birlik: Neşeyle, Yaratıcılıkla, Cesaretle Hayır Sokakta (http://yarinhaber.net/guncel/51545/demokrasi-icin-birlik-neseyle-yaraticilikla-cesaretle-hayir-sokakta)

Yeniçağ: “Yeni Anayasada Türkler Yok, Türkiye Yok!” (http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yeni-anayasada-turkler-yok-turkiye-yok-160389h.htm)

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu