thumb image

Genel

Herkes İçin Demokrasi, Herkes İçin Adalet

Adalet yürüyüşünün 20. günü ülkemizdeki adalet ve hukuk yoksunluğunun en açık örneklerinden biriyle kesişiyor.

242 gündür tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi eski Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı davanın ilk duruşması 4 Temmuz’da Ankara’da görülecek. Yüksekdağ diğer HDP milletvekilleri gibi milletvekilliği sırasında yaptığı konuşmaları nedeniyle yargılanıyor.

Ülkemizdeki önemli kadın siyasetçilerden biri olan Yüksekdağ, eş başkanlığı sırasında iktidardan yöneltilen cinsiyetçi saldırıların da hedefi oldu.

Yüksekdağ’ın hukuksuz biçimde hapiste tutulmasının ve milletvekilliği sırasında yaptığı konuşmalardan dolayı cezalandırılmasının anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu duyuruyoruz.

Adaletten söz ettiğimizde biliyoruz ki adalet ya ayrım gözetmeksizin herkes için vardır ya da kimse için yoktur. Yurttaşların kilometrelerce yol yürüyerek dile getirdiği, toplumda geniş karşılık bulan adalet talebinin gerçekleşmesi, adaletsizliklerin son bulması için hukuk devletinden, demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden yana olan toplum güçlerini herkes için demokrasi, herkes için adalet fikri etrafında ortak mücadeleye çağırıyoruz. Demokrasi İçin Birlik olarak bu ortaklaşmanın zeminini hazırlamak için biz varız.

Herkes İçin Demokrasi
Demokrasi İçin Birlik

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu