thumb image

Genel

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI: “OHAL HALK SAĞLIĞINA ZARARLI”

DİB ve Webiz TV’nin işbirliği ile yayına hazırlanan “Herkes İçin Demokrasi” Programında Zeliş Irmak ve İrem Afşin’in bu haftaki konuğu Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Profesör Doktor Şebnem Korur Fincanci.

Profesör Fincancı, OHAL’de insan haklarının konuşulduğu programda, OHAL ve  sonuçlarının yanısıra Türk Tabipleri Birliği (TTB)’ne yönelik gözaltı, baskın ve karalama kampanyasını da değerlendirdi.

Hekimlerin doğası gereği yaşamı savunduğunu belirten Fincancı, TTB’nin, uzun yıllardır kamusal sağlık hizmetlerini ve halk sağlığını savunduğunu, hükümetin sağlık politikalarına karşı çıktığı için bugün hedef tahtasına koyulduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “En kötüsü kendisi de doktor olan Sağlık Bakanı’nın açıklamasıdır. Ne yapsaydık; savaş istiyoruz insanlar ölsün sakat kalsın mı deseydik? Tarihe not düşülecek talihsizlikte açıklamalar bunlar!”

“Ohal halk sağlığına zararlıdır” tesbitini yapan Fincancı, OHAL uygulamalarının bazı sonuçlarını şöyle sıraladı:

  • KHK’larla işine son verilen 100 bini geçen insan var. Çok sayıda hekim, sağlık çalışanı görevinden uzaklaştırıldı.
  • İşten atılma korkusu insanlarda ciddi sağlık sorunlarını tetikliyor. Çalışma hakkının gaspı, işe devam edenlerin yarın ne olacak korkusu ile çalışmasına neden oluyor.
  • Gözaltı süresi 30 güne çıkarıldı. İlk 5 gün avukatları ile bile görüştürülmüyor. Gözaltında 24 saate bir hekim kontrolu gerekli ama  çoğu kontrollar karakollarda yapılıyor. TTB bu konuda tüm hekimleri uyaran bir genelge yayınladı.
  • İşkencede ölümlere varan sonuçlar soruşturma konusu.  KHK’ların sonuçları nedeniyle 30’un üzerinde intihar vakası var.  İnsanlar TBMM önünde, sokakta kendini yakmaya başladı.
  • Cezaevi koşulları çok ağırlaştı. Kalabalık nedeniyle yerlerde yatıyorlar, sağlık hizmeti alamıyorlar. Üstüne tek tip elbise uygulaması hazırlığı insanları ayrıştırmanın, damgalamanın bir aracı.

Baskı ve şiddetin yoğun olduğu ülkelerde sıranın bir gün herkese geleceğini belirten Prof. Fincancı, “Bugün birileri işkence yapar, yarın işkence gören onlar olur.” dedi ve şöyle davam etti. “Bu süreçten birlikte durarak geçip çıkabiliriz. İnsanlar korkuyor ama ses çıkarılmaz ise daha kötüleşecek.”

Programın tümünü izlemek için tıklayın.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu