thumb image

Genel

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ’NDEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, “Kamuoyuna Duyuru” başlığı ile bir açıklama yayınlayarak “Mülkiyeliler Birliği olarak, bu haksız cezalandırmanın, sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesini ve ihraçlara dayanak olan Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Olağanüstü halin ilan edilmesinin ardından geçen 1,5 yılda, başta Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye olmak üzere, pek çok üniversiteden 50’nin üzerinde Mülkiyeli bilim insanı akademiden uzaklaştırıldı. En büyük tasfiyenin yapılmasının üzerinden ise bir yıl geçti. Bu süre boyunca, ihraç edilen bilim insanlarının darbe girişimiyle bağlantıları olduğu iddiasıyla tek bir adli ya da idari soruşturma açılmadı. Bu gerçek bilinmesine rağmen bilim insanlarımızın üniversitelerden atılması, bilimin doğasında var olan eleştirelliğin üniversitelerden dışlanması anlamına da gelmektedir.

Bu şekilde ihraç edilen bilim insanları, halen çeşitli mecralarda bilimsel faaliyetlerini sürdürüyor. Bu da gösteriyor ki, üniversitelerden ihraç edilenler, sahip oldukları bilim etiğine uygun davranarak bilime ve topluma hizmet ediyorlar.

Darbeyle hiçbir bağlantıları olmayan bilim insanlarımız, gecikmeksizin kürsülerine dönmelidir. Bu, hem üniversitelerin yararına bir adım olacak hem de haksızlıkların bir ölçüde telafisine olanak sağlayacaktır.

Mülkiyeliler Birliği olarak, bu haksız cezalandırmanın, sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesini ve ihraçlara dayanak olan Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasını talep ediyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu
http://mulkiye.org.tr

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu