thumb image

Genel

DİB, “DÜŞÜNCE AÇIKLAMA HAKKI” İÇİN ÇAĞRI YAPTI

 

 

 

 

Demokrasi İçin Birlik, son günlerde savaşı gerekçe göstererek, toplumsal muhalefete dönük yıldırma ve sindirme operasyonları konusunda bir basın açıklaması yaparak, operasyonların gerçek nedenlerini, olası sonuçlarını değerlendirdi, Yurttaşlara ve iktidara ayrı ayrı çağrı yaptı. Basın Açıklamasının tam metnini paylaşıyoruz:

BU NEDİR ?

Siyasal iktidar son günlerde savaşı gerekçe göstererek, toplumsal muhalefete dönük yıldırma ve sindirme operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Tek adam, toplumsal muhalefeti yok etmek istiyor. Bu olamaz!

Birkaç haftadır farklı illerde toplumsal muhalefetin bütününe yönelen bu baskıların, tek adam rejimini kalıcı kılma çabası olduğunu biliyoruz.

Hemen her gün farklı illerde gerçekleşen bu operasyonlarla muhalif bütün kesimler üzerinde baskı kuruluyor; insan hakları savunucuları, gerçekleri yazmaya çalışan medya çalışanları, biat etmeyi reddeden akademisyenler, savaş karşıtları, sosyal medyadan itiraz eden herkes, yasal-meşru dernek ve platform temsilcileri, meslek örgütleri, HDP yöneticileri, sol-sosyalist partilerin eş başkanları, sözcüleri hukuksuz biçimde gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

Onlar susmaz!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve KHK’lar ile ülkenin tamamı neredeyse cezaevine çevrilmiş durumda.

Savaş ortamının kışkırttığı milliyetçiliği ve şovenizmi arkasına alan siyasi iktidar en küçük bir itiraza bile tahammül göstermiyor.

Bu tahammülsüzlük nedir?

Kutuplaştırma;

“Ya iktidarın yanındasınız ya da düşmansınız” noktasına gelmek üzere.

Böyle bir baskı ortamında susmaktır tahammül edilemeyecek olan.

Adalet Bakanı’nın 10 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre, sadece 2017’de savcılıklarda 4 milyon 212 bin yeni soruşturma açılmış görünüyor. Ülkede yaşayan yetişkin her on kişiden birinin soruşturma kapsamında olduğu düşünülürse, toplumun nasıl bir cendere içine sıkıştırılmış olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

İKİ ÇAĞRI;

  • Siyasal iktidarı,

bu hukuksuz gözaltı ve sindirme operasyonlarına son vermeye, bir an önce OHAL’i kaldırmaya ve demokrasinin en temel ilkesi olan “düşünce açıklama hakkı”nın korunması konusuna duyarlı olmaya ÇAĞIRIYORUZ.

  • Yurttaşlarımıza,

Türkiye’de düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü anayasal bir haktır. Bu hakkın kullanılması engellenemez… Hepimizin ülkemizdeki gidişat ile ilgili söz söyleme hakkı, özgürlüğü, sorumluluğu vardır.

Kamuoyunu, kayıtsız şartsız, hangi görüşte olursa olsun, bu hak ve özgürlüğe sahip çıkmaya ÇAĞIRIYORUZ!

Demokrasi İçin Birlik

Herkes İçin Demokrasi

 

BASIN YANSIMALARI

ARTI GERÇEK “Demokrasi İçin Birlik bir açıklama yaparak, iktidarı sorumlu olmaya ve insan hakları ve ifade özgürlükleri noktasında baskı ortamının ortadan kaldırılmasını istedi.”

T24 – “Demokrasi İçin Birlik: Kamuoyunu, kayıtsız şartsız, hak ve özgürlüğe sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Everensel Gazetesi – “DİB Sekretaryasından Hukukçu Levent Tüzel tek adam ve tek parti bekası uğruna her kesime yönelik cezalandırma ve yargı sopası işletildiğini söyledi.”

Mezopotamya Ajansı – Mezopotamya Ajansı’ndan Necla Demir’in, Nesteren Davutoğlu ile yaptığı röportaj, 20 Şubat Salı günü Medya Haber TV’de, 21 Şubat Çarşamba günü ise Artı TV’de yayınlandı.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu