thumb image

Genel

DERSİM’DE “SEÇİM SÜRECİ VE TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ MÜCADELESİ” PANELİ

HDP Grup Başkan Vekili ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel ile Demokrasi İçin Birlik  (DİB) Koordinasyonu’ndan Nesteren Davutoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı, Emek Partisi ve Halkların Demokratik Partisi Dersim il örgütlerinin düzenlediği, “Seçim Süreci ve Türkiye’de Demokrasi Mücadelesi” panel Dersim’de gerçekleştirildi. Panel ile ilgili Evrensel Gazetesinde yeralan haberi paylaşıyoruz.

Dersim‘ÖRGÜTLENME İÇİN ŞİMDİDEN BAŞLAMALIYIZ’

Panelde ilk olarak konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, OHAL ile bütün hak ve özgürlüklerin askıya alındığını söyledi. OHAL’in herkese yönelik sopa olarak kullanıldığını belirten Tüzel, OHAL aracılığıyla insanların biat ettirilmek istendiğini dile getirerek, “Bütün muhalif güçleri sindirmek için baskı ortamı oluşturuldu. AKP-Erdoğan iktidarı ya devletten yanasın ya da terörden yanasın diyerek insanları kutuplaştırıyor. ‘Millici, yerlici’ duygular öne çıkarılarak muhalefet bastırılmaya çalışılıyor” dedi.

AKP-MHP ittifakıyla adil ve güvenli olmayan bir seçim yasasının karşılarına getirildiğini söyleyen Tüzel, “Halkın boğazındaki ilmek bir parça daha sıkıldı. Ekonomiyi çeviremez hale gelmiş, cari açık almış başını gitmiş ve buna rağmen hâlâ çözümsüzlükte ısrar edecekler gibi görünüyor. Bu gidişatın önüne geçecek bir mücadele biçimini yaratmak gerekiyor. 8 Mart, Newroz buna örnektir. Önümüzde 1 Mayıs var. Demokrasi ortak paydasında bir araya gelerek, yerel örgütlenme çalışmalarına şimdiden başlamalıyız. Onlar savaş bloğu kuruyorsa, biz de demokrasi ve kardeşlik ittifakına bugünden başlamalıyız” dedi.

‘AKP SIKIŞMIŞLIK İÇİNDE’

Tüzel’den sonra konuşan HDP Grup Başkan Vekili ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise AKP’nin  büyük bir sıkışmışlık içinde olduğunu belirterek, yaptıkları bütün uygulamaların, çıkardıkları bütün kanunların içinde bulundukları çıkmazdan kurtulma çabası olduğunu söyledi. Beştaş, yaşanan sıkışmışlığa dair şunları söyledi: “Bir cumhurbaşkanı birinin edebiyle oturup oturmamasına niye karar verir. Ya da Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler düşüncelerini söylüyor diye cumhurbaşkanı rektörün yerine geçip ‘gereken yapılacak’ diyor. Bu durum ne kadar çaresizleştiklerinin göstergesi. Ekonomi ciddi bir sıkıntı içinde, iş cinayetleri, kadın cinayetleri, yoksulluk ve bunlara bağlı olarak inanılmaz bir çürüme var. Bu kadar sıkıntı içinde bir de sınır ötesinde Afrin’e operasyon yapılıyor.”

Ülkenin her yerinde sorunların nasıl çözüleceğinin sorusunun sorulduğunu söyleyen Beştaş, “Her şeye rağmen insanlar yan yana geliyor. Belki görünmüyor ama her yerde bir çoban ateşi yanıyor. Demokrasi için yeni seçenekler, yeni mekanizmalar gerekli. İttifaklar, birlikler önemli ama tavandan değil tabandan ve ilkelerle yapmak gerekir” dedi.

‘ENSEYİ KARARTIP OTURMAYACAĞIZ’

Beştaş’tan sonra konuşan Demokrasi İçin Birlik (DİB) Koordinasyon Kurulu Üyesi Nesteren Davutoğlu ise  OHAL’in  iktidarın koltuk değneği haline geldiğini söyleyerek,  “Demokrasi için Birlik Hareketi, ortak paydası demokrasi olan, demokratik hayat olan bir platformdur. Tek adama her fırsatta muhalefet eder ve yerelde aktif olmaya ve oradan çıkacak sinerjiyle hareket etmeye çalışır. Enseyi karartıp oturmayacağız. Karamsar olmayacağız. Pasif değil aktif olacağız” dedi.

(Dersim/EVRENSEL)

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu