thumb image

Gündem

OHAL DEĞİL DEMOKRASİ

Halk iradesinin usulsüz uygulamalarla yok edildiği 16 Nisan 2017 Referandumunun yıldönümünde ülkenin bir çok yerinde siyasal yapılar, demokratik kitle örgütleri, yurttaşlar çeşitli yöntemlerle protesto gösterisinde bulundu, “temiz seçim”, OHAL değil demokrasi, adalet, barış taleplerini dillendirdi.

Eylemlerde öne çıkan sloganlar; “Susma haykır, OHAL’e hayır”, “AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hak, hukuk, adalet”, “Birleşe birleşe kazanacağız” oldu. İstanbul’da ise “Her yer Taksim, her yer direniş” toplumun birleştirici sloganı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin, 15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının 7. kez uzatılmak istenmesine karşı ‘OHAL değil demokrasi’şiarıyla çağrı yaptığı eşzamanlı oturma eylemleri bir çok il merkezi ve yerleşim alanlarında demokrasi güçlerinin de katılımıyla gerçekleşti.

Çeşitli merkezlerdeki protestolarda demokratik kitle örgürleri, CHP, HDP’nin yanısıra İyi Parti ve Saadet Partisi’nden yurttaşların katılımları dikkat çekti.

Fotograflar: Evrensel.net

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu