thumb image

HAYIRlı Haberler

OY VER GİTSİN!..

Demokrasi İçin Birlik (DİB), Diyalog Grubu, Hak ve Adalet Platformu ve Yurttaş Girişimi BARIŞ TOPLUMUNA YÜRÜYORUZ başlığı ile basın toplantısı düzenledi.

Ortak açıklamada; OHAL’de ve eşitsiz koşullarda yürüyen seçim sürecinde, AKP’nin Mecliste çoğunluğu elde etmek için HDP’ye karşı uyguladığı kirli politikalara işaret edilerek, barış toplumuna yürümek için seçimin fırsat olduğunu belirtildi.

13 Haziran Çarşamba günü Taksim Point Otelde yapılan ortak basın açıklamasını tiyatro ve sinema oyuncusu Ayşenil Şamlıoğlu okudu.

Moderatörlüğünü Nesrin Nas’ın yaptığı toplantıda söz alan konuşmacılar şunları söyledi.

NESRİN NAS: BARIŞ TOPLUMU İÇİN FIRSAT

Açılış konuşmasını yapan Nesrin Nas “11 gün sonra cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden birini yapacağız…. Bu kez olağanüstü yönetim usulleri açısından bile olağanüstü yönetim tarzıyla karşı karşıyayız.” dedi.

“Toplumu ancak kutuplaştırarak kitlelerde yarattıkları öfke korku ve coşku ile bazen ölümü kutsayarak bazen kitleleri ‘idam isteriz’ diye bağırtarak yönetmeye soyunanlar dünyanın her yerinde çıkar” diyen Nas, şöyle devam etti: “Bizler, yanyana ve bir arada bu seçimin barış toplumuna yürümenin fırsatı olduğunu herkese hatırlatmak istiyoruz.”

BEKİR AĞIRDIR: 24 HAZİRAN’DAN SONRASINI DÜŞÜNMEK, BUNUN İÇİN HAZIRLANMAK GEREK.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır sözlerine “Benimki dahil duyduğunuz rakamlara inanmayın” diye başladı ve araştırmaların seçim sonucu değil ana dair fotoğrafı gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin yasamadan, yargıya, eğitime varan birçok devasa sorunla karşı karşıya olduğunu, bu sorunların tek adam yönetimi meselesinden daha zor olduğunu belirten Ağırdır entellektüellere seslenerek,  toplumdaki farklıların uzlaşarak, yeniden bir barış toplumu inşa etmesi gerektiğini belirtti ve “Ülkenin geleceğine, insanlarına güvenmekten başka yol yoktur. Bu ülkenin insanlarına kızarak buradan çıkamayız.” dedi.  Seçim güvenliğinin sadece sandık güvenliğine indirgenmesinin yanlış olduğuna işaret ederek, seçim sürecindeki adaletsizliği teşhir etmenin, önlemler almanın önemine değindi.

RIZA TÜRMEN: MUHALEFET İTTİFAKININ SEÇİM SONRASINDA DA İLKELER TEMELİNDE DEVAM EDECEĞİNİN AÇIKLANMASI KARARSIZ SEÇMENİ ETKİLER.

DİB Kurucusu ve AİHM Eski Yargıçı Rıza Türmen, 24 Haziran seçimlerinin bir rejim değişikliği seçimi olduğunu hatırlatarak, mevcut iktidarın kazanması durumunda otoriter yapının anayasal güvenceye kavuşturulacağını belirtti. Türmen, iktidarın kazanması durumunda bunun Türkiye için karanlık bir dönem olacağını söyledi. 2002’den bu  yana ilk defa iktidar değişliğine en yakın olan seçimlerin olacağını dile getiren Türmen, Muhalefet Blokunun önemine değindi. İttifak oluşturan 4 siyasi partinin bunun seçim sonrasında da devam edeceğini halka açıklaması gerektiğini belirten Türmen, bunun kararsız seçmen üzerinden bir etkisi olacağını söyledi.

Muhalefet bloku Meclis çoğunluğu alırsa, ülkeyi nasıl yöneteceklerini de açıklamaları gerektiğini anlatan Türmen, ‘4 siyasi partinin farklı dünya görüşmelerine sahip. İttifak içinde görünen bu çelişkiler aslında Türkiye’de bir toplumsal uzlaşıyı da içinde barındırıyor” dedi.

Kürt sorununun barışçıl çözüme kavuşmasının da toplumsal barışa katkı sağlayacağına vurgu yapan Türmen, HDP’nin önemine işaret ederek, HDP’nin de Mecliste ittifaka dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

BİNNAZ TOPRAK: İLKELER ETRAFINDA UZLAŞMA İKİNCİ TURA VE SEÇİM SONRASINA TAŞINMALI

Diyalog Grubundan Prof. Dr. Binnaz Toprak, anket sonuçlarına göre seçimlerin ikinci tura kalacağını ve AKP’nin Meclisteki çoğunluğunu kaybedeceğini söyledi.

Toprak,  Millet İttifakı’nın 4 ilke etrafında bir araya geldiğini ve bu ilkelerin demokrasinin omurgasını oluşturduğunu söyledi. Seçim hilelerine karşı sandık güvenliğine vurgu yapan Toprak, kendisinin de Müşahit olarak görev yapacağını belirtti.

“HDP’nin barajı geçmesi şart” diyen Toprak, dört partinin birleşerek Adil Seçim Platformu’nu kurmalarının önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

NURTEN ERTUĞRUL: BİRBİRİNE BENZEYENLERİN DEĞİL BENZEMEYENLERİN UZLAŞISINI YAŞIYORUZ

Hak ve Adalet Platformundan Nurten Ertuğrul, barış toplumuna yürüyüşünün bu seçimde başarılacağı temennisinden bulundu. Seçim işbirliği koordinasyonun kurulmasının önemli olduğunu anlatan Ertuğrul, birbirine benzeyenlerin değil, benzemeyenlerin uzlaşı ve işbirliğinin yapmasının önemli olduğunu, bunun da bu seçimlerde yaşandığı kaydetti.

NESTEREN DAVUTOĞLU: GÜNDÜZ OY PEŞİNDE, AKŞAM SANDIK PEŞİNDE

Demokrasi İçin Birlik’ten Nesteran Davutoğlu, Adil Seçim Platformunun kurulma süreci hakkında bilgiler verdi. Sunumunu slaytlar eşliğinde yapan Davutoğlu, herkesi oy vermeye çağırmanın, seçim sonrasında sandıklara sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı. Bu çerçevede başlatılacak “Gündüz Oy Peşinde, Akşam Sandık Peşinde” kampanyasının tanıtım materyelleri ve dizi sanatçılarından bir grup ile hazırlanan filmleri basın ve katılımcılarla paylaştı.

Kampanyanın parçası olan kısa fimlere katkı sağlayan oyunculardan Eda Çatalcalı, Banu Çiçek ve Fatih Dönmez (Ve Ali) de “tatile gidip denizde boy verme sanığa gidip oy ver” diye seslendi.

 

 

 

 

* Basın Toplantısı Sunumu ve Kampanya görsellerini içeren pdf dosyalarına, kısa film ve videolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Basın_Toplantısı_Sunum

Görseller_Sunum

https://www.youtube.com/channel/UCHUsBMwDzu8z4xjG3LWcKcQ/featured?disable_polymer=1

https://www.facebook.com/sandikpesine/

@sandikpesine

https://www.instagram.com/sandik_pesine/

BASIN YANSIMALARI

ARTI TV HABER:  STK’lar seçimi ve sonrasını konuştu.

WEBİZ TV: Herkes İçin Demokrasi Programı –  Orhan Alkaya ve Nurten ile Söyleşi

BİANET: Önce Sandık Başına, Sonra Sandık Peşine

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu