thumb image

HAYIRlı Haberler

3. HAVALİMANI İŞÇİLERİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN), İnşaat İş ve Devrimci İşçi Sendikaları’na bağlı Dev Yapı İş sendikaları, 3. Havalimanı şantiyesindeki kötü çalışma koşullarını protesto etmek için 14 Eylül Cuma günü eylem yapmaya başlayan ve tutuklanan 27 inşaat işçisinin serbest bırakılması talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Demokrasi İçin Birlik ve Rıza Türmen’in de katıldığı imza kampanyasına çok sayıda siyasetçi, aydın, sanatçı, akademisyen destek veriyor.

Basın toplantısında 3 sendika adına ortak açıklamayı okuyan Dev-Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, “Son derece haklı ve meşru talepler için direnme haklarını kullanan arkadaşlarımız, özgürlüklerinden, çalışma haklarından mahrum bırakıldılar. Onlarla birlikte aileleri de mağdur edildi. Biz imzacı sendikalar olarak işçi arkadaşlarımızın tutuklanmasını işçilerin haklı taleplerine ve örgütlenme haklarına yapılmış bir saldırı olarak görüyor, tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. 3. havalimanında inşaat işçilerine dayatılan kölelik şartlarını reddediyor, barınma ulaşım, güvenli ve güvenceli çalışma taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bu taleplerin ayrıca bir suç duyurusu olduğunu, 3. havalimanında asıl patronların yargılanması gerektiğini belirtiyoruz” diye konuştu. Demir, başta sendikalar olmak üzere etmekten ve işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınları, meslek ve kitle örgütleri ile siyasi partileri havalimanı işçileriyle dayanışmaya çağırdı.

3 İŞÇİ DAHA TUTUKLANDI

Öte yandan 3. Havalimanı inşaatında yağmur altında beklerken servis gelmediği için tepki gösterip gözaltına alınan 4 işçiden 3’ü tutuklandı.

14 Eylül’de 3. havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarına isyan eden ve gözaltına alınan yüzlerce işçiden 24’ü tutuklanmış ancak işçilerin dile getirdiği sorunlar çözülmemişti.

25 Eylül günü ise 400’e yakın işçi yağmur altında dakikalarca bekletildikleri için durumu ıslık çalarak protesto etti. İşçilere saldıran jandarma ve polis 4 işçiyi gözaltına aldı. Mahkemeye sevk edilen 4 işçi ulaşım haklarının sağlanması için tepki gösterdiklerini söylerken, mahkeme heyeti işçilerden 3’ünün tutuklanmasına karar verdi. Böylece tutuklu işçi sayısı 27’ye yükseldi

SENDİKA VE SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK

Tutuklu işçiler için başlatılan ve önümüzde hafta boyunca devam edecek olan imza kampanyasına ilk katılanlar arasında Deniz Türkali, Orhan Alkaya, Gencay Gürsoy, Cihangir İslam ve Rıza Türmen de var. Şimdiye kadar imzacı olan kurumların isimleri ise şöyle:

“DİSK, KESK,TMMOB, TTB, Gıda-İş, Limter-İş, Sine-Sen, Emekliler Dayanışma Sendikası, Genç İşçi Derneği, Emekçiler Derneği, Alınteri, Adalar Demokrasi Meclisi, Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi, Demokrasi İçin Birlik, Devrimci Anarşist Faaliyet, Devrimci Hareket, Diyalog Grubu, Emekçi Hareket Partisi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, Halkların Demokratik Partisi Gençlik Meclisleri, Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisleri, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Yeni Demokrat Gençlik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Yurttaş Girişimi, 78’liler Girişimi.”

İMZA METNİ

3. Havalimanı’nda iş cinayetlerine, kölece çalışmaya, insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, ücretlerin ödenmemesine, sigorta primlerinin eksik yatırılmasına, aşağılanma ve horlanmaya karşı biriken öfkelerini, direnme haklarını kullanarak ifade eden arkadaşlarımızın 600’den fazlası gözaltına alındı. Günlerce gözaltında tutuldu, şiddete, baskı ve sindirme yöntemlerine maruz kaldıktan sonra önemli bir kısmı serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkarılan ve aralarında dört İnşaat-İş yöneticisinin de bulunduğu 24 işçi arkadaşımız tutuklanarak önce Metris Cezaevi’ne oradan da Silivri’ye götürüldü.

Son derece haklı ve meşru talepler için direnme haklarını kullanan arkadaşlarımız özgürlüklerinden, çalışma haklarından mahrum bırakıldılar. Onlarla birlikte aileleri de mağdur edildi.

Biz imzacı sendikalar olarak işçi arkadaşlarımızın tutuklanmasını işçilerin haklı taleplerine ve örgütlenme hakkına yapılmış bir saldırı olarak görüyor, tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

3. Havalimanında inşaat işçilerine dayatılan kölelik şartlarını reddediyor, barınma, ulaşım, güvenli ve güvenceli çalışma taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bu taleplerin ayrıca bir suç duyurusu olduğunu, 3. Havalimanında asıl patronların yargılanması gerektiğini belirtiyoruz.

Başta sendikalar olmak üzere emekten ve işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınları, meslek ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partileri, havalimanı işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.

İmza kampanyasına katılmak için insaatiscilerii@gmail.com adresine e-posta  göndermek yeterli.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu