thumb image

Genel

BEYOĞLU YURTTAŞ BULUŞMALARI-6

Beyoğlu Yurttaş Meclisi’nin düzenlediği 6. Beyoğlu Yurttaş buluşması 18 Ekim günü Divriği Kültür Derneği’nde gerçekleşti. Söyleşi konuğu Yüksek Mimar, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Sekreteri Mücella Yapıcı, 24 Haziran seçimleri sonrasında çok hızlı bir biçimde devletin idari birimlerinde köklü değişimlere neden olan cumhurbaşkanlığı kararnameleri odağında bir sunum gerçekleştirdi. Süreci Türkiye’nin 1988’de çok sayıda çekince ile imza koyduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi‘nden itibaren ele alarak bugüne getirdi.

O tarihte şartnameye konan çekincelerin günümüzde yaşadığımız anti-demokratik ve otoriter yönetim tarzının temelini oluşturduğunu söyleyen Yapıcı, günümüzde “terör” bahanesiyle çok daha büyük bir baskının meşruiyet kazandığını belirtti.

Yapıcı, en son onlarca muhtarın yerine kayyum atanmasıyla önümüzdeki yerel seçimlere hazırlık yapan partilere bir mesaj verilmiş olduğunu söyledi.
Yapıcı, başta CHP olmak üzere tüm siyasi partilerin yerel yönetimlerde kararnamelerle yapılan değişiklikler üzerine çalıştıkları konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi.
Özellikle bütçenin merkezileştirilmesi ile ilgili kararnamenin yerel yönetimlerin özerkliğine büyük bir darbe vuracağını ve buna yönelik bir çalışmanın geniş kesimleri içine alarak başlatılması gerektiğini belirtti. Aksi takdirde önümüzdeki seçimlerde belediyeler kazanılsa bile hiçbir yetkisi olmayan bir idari yapıyla baş başa kalma olasılığının yüksek olduğunu dile getiren Mücella Yapıcı, ortaklaşabilen bir muhalefet tarzının hem partiler hem de toplumsal muhalefet ve örgütler nezdinde geliştirilmesi gerektiğini belirterek sunumunu sonlandırdı.
İlgili kararnamelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir:
İktisatçı Mahfi Eğilmez’in konuyla ilgili bilgilendirici yazısını da konuyu takip edenler için paylaşıyoruz.
Beyoğlu Yurttaş Meclisi’nin iletişim bilgileri

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu