thumb image

HAYIRlı Haberler

YAŞANABİLİR KADIKÖY

Eski CHP Milletvekili ve bir dönem DİB’de CHP adına görev yapan Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul Kadıköy’den başkan aday adayı. ‘Yaşanabilir Kadıköy’ hedefiyle kampanya yürütüyor.

Cumhuriyet’ten Ali Açar’ın haberine göre, CHP Kadıköy’den belediye başkan aday adayı olan eski İstanbul milltevekili ve eski parti meclisi üyesi Kadir Gökmen Öğüt, seçilmesi halinde ilçeyi kültür ve sanat ile anılan bir hale getirmek istediğini söyledi. Kadıköy’ü daha çok yayalaştırmak istediğini anlatan Öğüt, “Hiçbir proje Kadıköy halkının ve meslek örgütlerinin onayı olmadan hayata geçirilmeyecek. Kadıköy’e gelenler ilçeyi doya doya yaşayacak” dedi. Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Kadir Gökmen Öğüt şunları söyledi:

Kadıköy’den aday olma sebebiniz nedir? Kadıköy’e dair hayalleriniz neler?

7 yıl boyunca SHP ve CHP’de ilçe başkanlığı yaptım. İlçeyi sokak sokak bilen buraya aşık birisiyim. STK’larla, dernekler ve sendikalarla 30 yıldır görüşerek iç içe siyaset yapıyorum. Kadıköy’ün daha iyi noktalara ulaşması ve tüm başkanlarımızın yaptıklarının üzerine bir şeyler katmayı istiyorum. Bunun yanında ana kentte oyumuzu artırmayı ve yüzde 80 ile Kadıköy’de seçilmek gibi bir hedef için aday oldum. Kadıköy’ün kültür sanat ile anılan bir ilçe olmasını istiyorum. Laik ve demokrat insanların yaşadığı bir yer burası. Türkiye’nin güvenli, sanatın önde olduğu ilçeye gelen birinin farklı bir yerdeyim dediği bir ilçe yaratmak hayalim. Burada yaşayan insanların yüzde 35 yüksek öğrenim mezunu ve yaş ortalamsı 43. Devletten bedava hiçbir beklentisi olmayan Türkiye’nin ekonomisine katma değer vergisi koyan ve sadece belediyecilik dışında beklentisi olmayan yurttaşlar var. Her köşe başının sanat yeri olduğu bir ilçe hayalim. Gördüğünüz boş duvarlarda bir şiir ya da şairin resmi, romancının dizeleri olacak. Kadıköy sokakları tiyatronun ve sinemaların tartışıldığı yer olacak. Kadıköy’de yaşamak ayrıcalık olacak. AKP’li bir belediyeden ilçeyi almış olsaydık işimiz daha kolay olacaktı. 1-1,5 ay içinde bütün farkı göreceklerdi. Ama arkadaşlarımız o kadar çok şey yaptı ki biz bunu biraz daha geliştireceğiz. Yaşlı nüfusu fazla, bu yüzden sağlığa ulaşımı kolay olması lazım. Yapılanın üstüne bir şeyler eklemek istiyoruz. Kadınlarımız için sağlık merkezi ve kreşler yapılacak. Çocuklarını bırakacak yer bulamıyorlar. Sosyal alanlar yaratacağız buralar toplumla iç içe olacak. Yaşını almış insanları bir kenara atılmıs değil de hayatın içinde tutmak istiyoruz. Tiyaro talebi var ama tiyatro salonu yeterli değil. Üniversite öğrencilerinden faydalanıp onların sanat yapmasını sağlayacağız. Sokaklarda seyyar kültür karavanları ile tiyatro müzik yapar hale getireceğiz. Nitelikli sanatı ayağa götürdüğünüz zaman çok daha iyi şeyler yaratacaktır.

Kadıköy depremde ve kentsel dönüşümde ne durumda?

Kadıköy’de eski binalar ağırlıkta ama hem yerleşim hem de diğer ilçelere göre daha az riskli olan bir yer. Kentsel dönüşüm ranta dönüştüğü için burada rahatsızlık yarattı. Fikirtepe’de eğitimdeki düzensizlik rantsal dönüşüme neden oldu. Muhtarlarla, STK’larla, şehir plancıları ve o sokak yaşayan yurttaşlarla anlaşmadan hiçbir adım atılmayacak. Yıkım için anlaşılan yarım kalmış inşaatlar var. Oraların da bir an önce yapılması gerekiyor. Çünkü terk edilmiş hale gelen o yerlerde uyuşturucu ve mafya yapılanması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği ‘Kaymak tabaka’ kim?

40 yıldır orada yaşıyorum. Öyle bir kaymak tabaka yok. Ama eğitim seviyesi yüksek insanlar var. Burada CHP’ye oy veren seçmenin üçte ikisi 4 bin liranın altında gelire sahip. Yüzde 46’sı ise 2 bin 500 lira altında geliri var. AKP’nin yarattığı bir kaymak tabaka var ama onlar da ülkeyi terk etti. Bu sözler düşmanlaştırmaktan başka bir şey değil. Sürekli yaşam tarzını tehdit ediyorlar. Kadıköylülerin AKP’ye oy vermemesinin nedeni de ötekileştirme. En çok Fikirtepe’de oy alıyordu oradan da artık oy alabileceği şüpheli.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu