thumb image

HAYIRlı Haberler

DEMOKRASİ SEFERBERLİĞİNE ÇAĞRI

– BASIN TOPLANTISI –

 

Tek adam rejimi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle halkın iradesini gasp ederek İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yenileme kararı verdi. Hiç şüphe yok, bu yalnız İstanbul’un seçimi değil, Türkiye’nin seçimi. İstanbul yeniden kazanılacaksa hep birlikte kazanılacak. Hep beraber sahip çıkılacak. 

İstanbul seçimlerini 31 Mart’ta güçlerini ortaklaştıran toplum kesimleri yeniden kazandığında yalnız halkın iradesi gerçekleşmeyecek, çoğulcu, katılımcı, barışa ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir ülke için verilen mücadelede  çok önemli bir adım atılacak.

Demokrasi güçlerinin önünde, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonraki kaos ortamını da akıldan çıkarmadan, umutla olduğu kadar dikkatle, emekle, temkinle örülmesi gereken yeni bir süreç açıldı. Umutlu olmak kadar kaygılı olmak için de nedenler var.  

Seçme ve seçilme hakkı ihlal edildi.

31 Mart seçimlerinde iktidarın devletin bütün imkanlarını kullanmasına, basın ve ifade özgürlüklerinden söz edilememesine, hukuksuzluklara, baskılara rağmen tek adam rejimine karşı olan, ekonomik krizin sonuçlarını derinden yaşayan toplum kesimleri güçlerini ortaklaştırarak önemli bir başarı elde etti. 

Ancak, Türkiye çapında bir çok belediye tek adam rejimi tarafından kaybedilmesine rağmen, YSK hukuk dışı bir tutumla, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazandığı ilçelerde seçilen belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin, muhtarların mazbatalarına KHK’lı oldukları gerekçesiyle el koydu. Ekrem İmamoğlu’nun halkın oylarıyla belediye başkanı olduğu İstanbul seçimlerini de iptal ederek, anayasa ile güvence altına alınmış seçme ve seçilme hakkını ihlal etti.

Yine de kayıpları büyük. Hep beraber görüldü ki, 31 Mart seçimlerinde güçlerini birleştiren toplum kesimleri, demokratik ilkeler etrafında beraberliklerini sürdürür ve güçlendirirlerse tek adam rejimi ayakta kalamayacak!  İşte YSK eliyle yapılan hukuk dışı operasyonun ardında bu büyük korku yatıyor… 

Bu koşullarda, demokrasi güçlerinin tek adam rejiminin bu güç ortaklığını dağıtmayı amaçlayan demokrasi ve hukuk dışı hamlelerine, provokasyonlara karşı uyanık olması hayati önemde.  23 Haziran seçimleri yine ağır baskı koşullarında yapılacak.

İktidarın gizlemeye çalıştığı ama başaramadığı ekonomik çöküş, ekonomik büyümede sert düşüş, yükselen enflasyon ve işsizlik ülkenin çoğunluğunu oluşturan yoksulların ve dar gelirlerinin hayatını yaşanmaz hale getirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre, işsizlik oranı son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak yüzde 14.7 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı yüzde 41 arttı.

Hapishanelerde binlerce kişi açlık grevinde. Yasaların uygulanması, insanlık ve hukuk dışı tecridin kaldırılması için açlık grevi yapanlar ölüm sınırına  yaklaşıyor. Bu duruma sessiz kalınması insanlık dışı olduğu kadar, 31 Mart seçimlerinde birlikte hareket eden muhalefeti duygusal olarak birbirinden koparma sonucunu da yaratıyor. Mevcut yasaların uygulanmasını talebiyle yapılan açlık grevlerine sessiz kalmak hak- hukuk- adalet çağrılarını da boşa çıkarıyor. 

Bu koşullarda yeni bir seçime hazırlanan toplumsal muhalefetin karşısında iktidarın bütün olanaklarını hukuk tanımadan fütursuzca kullanan, kaybetmemek için, bütün gayrimeşru yolları denemeye kararlı tek adam rejimi var. 

YSK, güvenilirliğini ve meşruiyetini yitirmiştir.

Seçimlerin adil ve güvenli geçmesinden sorumlu olan anayasal kurum YSK, hukuk ve anayasa tanımadığını göstererek yurttaşların gözünde güvenirliğini ve meşruiyetini yitirdi. İstanbul seçiminin  YSK tarafından iptali yanlıdır, kabul edilmesi sarsıcıdır. 

Bu kararla Türkiye’de seçim güvenliği ortadan kaldırıldı. İktidarın, beğenmediği  seçim sonuçlarını YSK eliyle değiştirebileceği ortaya çıktı. 

Aynı oyunun bir daha yenilenmeyeceğinin ise hiçbir güvencesi yok. 

İçişleri Bakanı seçimlere müdahaleye son vermelidir.

Seçimlerin güvenliğinden sorumlu olması gereken İçişleri Bakanı’nın 31 Mart seçimlerindeki tutumu, mevcut demokratik sistemin derinden sorgulanmasına, güven kaybına neden olmuştur.  

İçişleri Bakanı, muhalefeti açıkça tehdit etmekten, yasak üstüne yasak koymaktan kaçınmıyor. 7 Haziran sonrası durumu anımsatarak, muhalefeti kaosla tehdit ediyor.
Bu tehdit ve yasaklarla adil bir seçim sürecinden söz edilemez.   

DEMOKRASİ SEFERBERLİĞİNE ÇAĞRI… 

31 Mart seçimlerinde yaşananların bir daha yaşanması kabul edilemez.
Ekrem İmamoğlu artık bütün demokrasi güçlerini ve halkın gasp edilen iradesini temsil ediyor. Gasp edilen İmamoğlu’nun belediye başkanlığı değil, bütün baskılara ve iktidarın tüm gücünü kullanmasına rağmen halkın ortaya koyduğu iradedir. Bu davranışa İstanbul halkı ortak yanıtını verecektir.

Demokrasi güçlerine sesleniyoruz;

Her şey güzel olacaksa, umutla, akılla, mücadeleyle olacak! İstanbul kazanılacaksa, İstanbul, halkının olacaksa, şehir hep birlikte kazanılacak. Mahallelerde sokaklarda  bütün yerellerde ortaklaşma daha sıkı hayata geçirilerek, demokrasi meclisleri, mahalle meclisleri ile yerel örgütlenmeler güçlendirilerek kazanılacak… Yalnız oy vererek değil, yalnız sandık güvenliğini koruyarak  değil, demokratik bir toplumun öznesi  yurttaşlar olarak seçim sürecine ve sonrasına müdahil olunarak, sahip çıkarak kazanılacak

Demokrasi için Birlik olarak demokrasiden yana bütün kişi ve kurumları, siyasi partileri, demokratik toplum örgütlerini, 31 Mart’taki ortak başarının verdiği güç ve moralle demokrasi seferberliğine davet ediyoruz. İktidarın gerçekleştireceği hukuk dışı müdahalelere, halkın iradesini tanımaması tehlikesine karşı birlikte direnirsek kazanacağız.

Umutla, neşeyle, cesaretle yolumuz açık olsun!

Demokrasi için Birlik 
Herkes için Demokrasi

 

 

BASIN YANSIMALARI:

 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu