thumb image

Gündem

İSTANBUL, HALKININDIR!

Demokrasi için Birlik, 23 Mayıs, 11:30 da, İstanbul Mimarlar Odasında “Demokrasi Seferberliğine Çağrı… İSTANBUL, HALKININDIR!” başlıklı bir basın toplantısı gerçekleştirdi.  Pek çok siyasi parti yöneticisi ve Demokratik Kitle Örgütü temsilcisinin katıldığı geniş  toplantıda, basın açıklamasını Sanatçı Orhan  Alkaya okudu. Basın açıklamasına katılan, destekleyen demokrasi güçleri, Ekrem İmamoğlu’nun artık sadece CHP’nin değil tüm demokrasi güçlerinin adayı olduğu konusunda ortaklaştı.  

Basın Toplantısının açılışını yazar Ayşegül Devecioğlu yaptı. YSK’nın gerekçel
i kararını,  “Minareyi çalanlar kılıfını bile hazırlayamadılar” diye yorumladı.

Toplantıya katılan çeşitli kurum temsilcileri tek tek söz aldı. İlk konuşmayı yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, YSK’nın gerekçeli kararına değinerek “YSK’nin gerekçelendiremediği karar bir avuç insanın isteği doğrultusunda çıkarılmış. 31 Mart seçimlerinde 16 milyon İstanbulu kazanmıştı,
şimdi YSK’nın hukuksuz, gerekçesiz iptal kararıyla gerçekleşecek 23 Haziran seçimlerinde 81 milyonun demokrasi mücadelesi kazanacaktır.” diyerek Ekrem İmamoğlu’nun tüm Türkiye’nin gönlünü kazandığına vurgu yaptı.

HDP İstanbul İl Başkanı Esengül Demir ise İstanbul seçimlerinin başarısının, tecrit dahil tüm hukuksuzluklara karşı ortak mücadele edilmesinden geçtiğini söyledi. 23 Haziran seçimlerinin adeta bir referanduma dönüştüğünün de sözlerine ekledi.  Demir “Tutumunuz nettir, demokrasi güçleri ile yan yana devam edeceğiz. Ekrem İmamoğlu sadece CHP adayı olmaktan çıkmış, bütün muhalefetin adayı olmuştur.” dedi.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “YSK, AKP’nin siyasi söylemlerine yol arkadaşlığı yapmıştır ve önümüzde ki dönemde de devam edecek görünüyor.” dedi. Rantçı, soyguncu, sömürü belediyeciliğine karşı İstanbul halkının, yeniden vermesi gereken yanıtı vereceğini söyledi. Gürkan, seçimler sürecinde oluşan birliktelikle beraber tüm demokratik haklar ve siyasal özgürlükler için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

SODEV Genel Başkanı Ertan Aksoy sözlerine, sağ iktidarların uzun zamandır değişmeyen söylemlerine dikkat çekerek şunu söyledi: “Bütün sağ iktidarlar, ne zaman sıkışsalar ‘Türkiye zor günlerden geçiyor’ söyleminde bulunuyorlar” dedi. İçişleri bakanının bütün yetki sınırlarını zorlayarak AKP’nin kazanımlarını artırmaya çalıştığını belirterek “Her şeye rağmen tek adam rejimine, bütün baskılara karşı umut kazanacak” diye devam etti.

Toplumsal gündemin en yakıcı konularından biri olan tecrit ve açlık grevlerine vurgu yapan HDK sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit: “Siyasi mücadelede eşitsizlikler, hukuksuzluklar hep vardı. Bölgede bu daha da fazlaydı. Bunlar yetmedi artık, halkın iradesini yok sayarak seçilmişlerin mazbatalarına el koymaya başladırlar. Bu tür hukuksuzluklara karşı başından itibaren birlikte karşı koyabilseydik, bugün tecrit koşulları uygulamazdı, açlık grevleri bu noktaya gelmezdi, İstanbul seçimleri iptal edilemezdi, YSK bu kadar hukuksuz davranamazdı dedi. Son olarak “Barışın olmadığı iklimde demokrasi olmaz, 23 Haziran demokrasi mücadelesinde son değil bir başlangıçtır…” diyerek umudu yeniden büyütmeye davet etti. 

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, “Bu seçimler Türkiye’nin kaderi ile alakalı bir seçimdir” dedikten sonra, Demokrasi İçin Birlik çatısı altında beraber olmanın yanı sıra Halkevleri olarak birçok yerde forumlar düzenleyerek seçim çalışmalarına dönük kapsamlı çalışma yürüttüklerini ifade etti. “YSK’nin halkın iradesini gasbettiğini biliyoruz” diye devam eden Günay, “Ancak görevimiz bunu tüm İstanbul ve tüm Türkiye’ye anlatmak. Buradan yapılan çağrı çok önemli. 24 Haziran’da ülkedeki adaletsizliğe karşı mücadelenin yükseltilmesinin anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Seçim sonrası bu mücadele adalet mücadelesi olarak ilerletilmelidir” dedi.

Kaldıraç Dergisi Temsilcisi Hakan Dilmeç ise, ““Kaybettiler, yine kaybedecekler. Sonucu belirleyecek bizim örgütlülüğümüz olacak.” diye sözlerine başladı. Seçim sonuçlarının tek başına yeterli olmayacağını, Hayır Meclislerinin yaptığı çalışmaların benzerlerinin her yerde yapılası gerektiğine dikkat çekti. Kaygılanmak için çokça neden olduğunu ama bu kaygının ne çalışmalarımızın nede başarımızın önüne geçmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Demokrasi güçlerinin değil karşı tarafın kaygısının olması gerektiğini ve birlikte mücadele ederek kazanacağımızı söyledi. 

Demokratik Alevi Dernekleri Yönetim Kurulu üyesi Bülent Felekoğlu, inançlarımızın ve ırkların ayrılıklara değil birlikteliklere hizmet etmesi gerektiğini söyledi. “Türkiye Devlet sistemi bir karar verme sürecinde. Buna da demokrasi güçleri karar verecek. Ekrem İmamoğlu’na verilen bu destek demokratik yaklaşımın bir karşılığıydı. Birlik döneminden geçiyoruz. İlerleyen sürecin nasıl şekilleneceğini demokrasi güçleri belirleyecek. Yaşanacak ortak bir vatan için birlikte mücadele etmek zorundayız.” diyerek tüm herkesi selamladı. 

İstanbul seçimlerinin iptaline karşı yükselen sanatçı desteği, basın açıklamasında da devam etti.   Sinema ve tiyatro oyuncuları Eda Çatalcan ve Fatih Dönmez basın toplantısına Nazım Hikmet ve Oktay Rıfat’tan birer şiir okuyarak katıldılar.

 

DİB Basın Bildirisine buradan erişebilirsiniz.

Video kayıtlarına buradan erişebilirsiniz.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu