thumb image

HAYIRlı Haberler

16 EKİM BULUŞMASINA YASAKLAMA

Demokrasi İçin Birlik’in (DİB),  kayyım atanan illerin belediye eş başkanları ile gerçekleştirmek istediği toplantı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” gerekçe gösterilerek Kaymakamlık kararı ile engellendi. Yerlerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bedia Özgökçe Ertan ile Mustafa Avcı, DİB sözcülerinden AİHM Eski Yargıcı Rıza Türmen, milletvekilleri, siyasal partiler, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri etkinliğin yapılacağı salonun girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek kararı protesto ettiler.

Basın açıklamasında DİB adına konuşan Rıza Türmen, iktidarın hukuk ve anayasaya aykırı baskıyı “savaş” bahanesiyle arttırarak sürdürdüğünü ifade etti. Kapalı salon etkinliğinin yasaklanmasını da eleştiren Türmen, “Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvenceye alınmış ifade özgürlüğü hakkı bir kez daha çiğnendi” dedi.

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI DA YOK, TOPLANMA HAKKI DA YOK

İktidarın daha önce de seçme ve seçilme hakkını kayyum atamalarıyla yok saydığına dikkat çeken Türmen, “Belediye başkanlarının görevden alınması açık bir anayasa ihlalidir. Bu da yetmezmiş gibi yerine valiler atanmıştır. Bu halk egemenliğinin yerine devlet egemenliğinin geçmesidir. Halkın iradesi gasbedilmiştir, bu illerde yaşayan insanların hakları ihlal edilmiştir” diye belirtti.

Rıza Türmen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKP seçimi kaybetmiştir ancak yönetime el koymuştur ve kaybettiği bu üç belediyeyi istediği gibi yönetmektedir. Buna karşı ancak birlikte hareket edersek bunun üstesinden gelebiliriz. Bu üç belediye başkanını desteklemek demokrasiyi desteklemektir. 31 Mart ve 23 Haziran’da tek adam rejimini yenilgiye uğratan ittifakı parçalamak istiyorlar.”

“BARIŞÇIL BİR TOPLANTIYA TAHAMMÜL EDEMEDİLER”

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ise İstanbul’da görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım aranan belediye başkanları ile demokrasi isteyenlerin bir araya gelmesinin planlandığını belirtti. Ertan, “Bu barışçıl toplantıya, fikirlerin buluşacağı bu toplantıya bile tahammül edemediler. Ülke son 4-5 yıldır böyle yönetilmektedir. Bugün söz söylemek isteyenler eğer muhalefetteyse söz söylemelerine izin verilmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Bugün meşru olmayan kayyım rejimi Türkiye tarihine geçmiştir” diyen Ertan, AKP’nin sandıkta alamadığını elindeki gücü kötüye kullanarak aldığını ifade etti.

Demokrasi için Birlik imzalı basın açıklamasının tam metni:

Değerli Basın Emekçileri,

İktidarın hukuk ve anayasa dışı saldırıları savaş bahanesiyle artarak sürüyor. 

Demokrasi için Birlik tarafından, kayyım atanan illerin eş başkanlarının katılımıyla düzenlenecek olan kapalı salon etkinliği yasaklandı. 

Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvenceye alınmış toplantı ve ifade özgürlüğü hakkı, bir kez daha çiğnendi.  

Önce seçme ve seçilme hakkını ihlal ettiler. Diyarbakır, Mardin, Van, Kulp ve Karayazı’da halkın seçtiği belediye başkanlarının yerine kayyım atadılar. Toplumsal muhalefetin tek ses olarak karşılarına dikildiğini görmeye de tahammül edemediler, barışçıl bir toplantıyı yasakladılar. 

Bu hukuk dışı uygulamalar nedensiz değil. 31 Mart ve 23 Haziran’da tek adam rejimini yenilgiye uğratan ittifakı parçalamak istiyorlar. 

Bu amaca ulaşamadılar, ulaşamayacaklar. 

Susmayacağız… 

Yorulmadan, bıkmadan söylemeye devam edeceğiz. 

Kayyım atamaları hukuk ve anayasa dışıdır. Toplumsal muhalefete düşen görev bu yasadışı uygulamaya kararlıkla karşı çıkmaktır. 

Tek adam rejiminin kalıcı bir şekilde tasfiyesi, toplumsal muhalefetin demokratik ilkeler etrafında birleşmesiyle mümkündür. 

Kararlıyız, umutluyuz!

Demokrasi ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Yasaklara, baskılara rağmen ülkemizin barış ve refah içinde yaşayacağı günlere inancımız tam. 

Talep ediyoruz;

Anayasaya aykırı yasak ve baskılar son bulmalıdır. Yasaklara bahane yapılan sınır dışı operasyonlar yerine, sorunlar barışın ve hukukun diliyle çözülmelidir… 

Demokrasi için Birlik

YANSIMALAR

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu