thumb image

HAYIRlı Haberler

KAYYIM DÜZENİ YAYILIYOR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Diyarbakır’ın Yenişehir ve Hazro, Şırnak’ın İdil ve Dersim’in Mazgirt içesine bağlı Akpazar Belde belediyesi eşbaşkanları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alındı. Eşbaşkanlar yerine kayyım atandı. Bugüne kadar HDP’nin 3’ü büyük 16 ilçe belediyesine kayyım atanmıştı. Yeni kayyım atamalarıyla sayı 20’ye çıktı.

Kayyım atanan belediye sayısı 20’ye ulaştı

19 Ağustos’da Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanması ile birlikte 3’ü büyükşehir, 16 ilçe ve 1 belde belediyesi olmak üzere toplam 20 belediyeye kayyım atandı. Kayyım atanan belediyeler şu şekilde.

19 Ağustos’da Diyarbakır, Van, Mardin büyükşehir belediyeleri
17 Eylül’de Diyarbakır’ın Kulp
18 Eylül’de Erzurum’un Karayazı, Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin
22 Ekim’de Diyarbakır’ın Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’ın Erciş
29 Ekim’de Şırnak’ın Cizre
2 Kasım’da Van’ın Saray
4 Kasım’da Mardin’in Kızıltepe
9 Kasım’da Van’ın İpekyolu
13 Kasım’da Diyarbakır’ın Yenişehir, Hazro, Şırnak’ın İdil, Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Beldesi

‘Askeri Postallarla güne uyandık’

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar (Perî) Belde Belediyesi Eşbaşkanları kayyım kararıyla birlikte binadan zorla dışarı çıkarılırken, askerlerin binadaki araması sürüyor.

Belediye binası önünde konuşan Eşbaşkan Çelebi, bugün sabah yine askeri postallarla uyandıklarını belirterek, halkın 31 Mart’ta kendilerine verdiğinin, bugün devletin bildik yöntemleriyle gasp edildiğini söyledi. Bu yöntemleri eskiden beri bildiklerini kaydeden Çelebi, “Kendi iradesine güvenemeyenler, halkın iradesini gasp ederek kendilerine alan açıyorlar. Türkiye’nin içinde yaşadığı ekonomik ve siyasal kriz, devletin ve hükümetin yönetememe krizidir. Yönetemediğini gasp ederek teslim alma krizidir. Bu gaspı kabul etmiyoruz. etmeyeceğiz. Halkımızın yanında olacağız. Devletin gaspını şiddetle kınıyorum. Kendine güvenenler seçimle iş başına gelirler. Halkımızı belediyeyi sahiplenmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Yenişehir Belediyesi de abluka altında

Yenişehir Belediyesi önünde bir araya gelen belediye meclis üyeleri, hizmet binasına alınmazken, HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve meclis üyeleri, polis bariyerlerinin dışında toplanarak kısa bir açıklama yaptı. Burada konuşan Hülya Alökmen Uyanık, “Bu ülkede demokrasi işliyormuş gibi yapmaktan vazgeçmek gerekiyor. İktidara karşı seslerini yükseltenler yalan yanlış yöntemlerle derdest ediliyorlar. HDP olarak barış içinde herkesin kendi rengini ifade edebilmesi için, daha iyi şartlarda demokrasi ortamı oluşsun diye bir mücadele yürütüyoruz. Görünen o ki iktidar bu mücadelemizi engellemeye çalışıyor. Çocuklarımıza iyi bir gelecek ve ülke bırakmak için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Açıklamaya engel

Açıklama sırasında polis, Uyanık’ın konuşmasını engelledi. Bunun üzerine belediye meclis üyeleri ve polisler arasında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmanın ardından belediyenin önünde bekleyiş sürüyor.

Kayyum tebliğ edilmemiş

Hazro Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Ekti ise kararın kendilerine tebliğ edilmediğini belirtti. Polislerin belediye binasında araması devam ediyor. Hazro Belediye Eşbaşkanı Gülistan Ekti, “Baskılar karşısında yılmayacağız. Bundan önce nasıl çalışma yürüttüysek, bundan sonrada aynı mücadeleyi, aynı çalışmaları yürüteceğiz. Bu işgal bize engel olamayacak. Halkın iradesi olan seçilmişler geri gelecek. Bu halk köy yakılmalarını, işkenceyi, ölümü, cezaevini gördü. Şeyh Said’in torunlarıyız biz. Onların diz çökmediği gibi bize diz çökmeyeceğiz” dedi.

Eşbaşkanın kapısına gittiler

Şırnak’ın İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden’in evine sabah saatlerinde giden polis, görevden alınma tebligatını imzalatmak istedi. Ancak, Eşbaşkan Erden tebligatı imzalamadı. Bunun üzerine polisler evden ayrıldı. HDP’nin 31 Mar yerel seçimlerinde 73,4 oyla kazandığı belediye kayyum olarak İlçe Kaymakamı Zafer Sağ’ın atandı.

Belediye abluka altında

Kayyum atamasıyla birlikte belediye binasına çıkan yollar zırhlı araçlarla kapatılıp, polis ablukası altına alındı.
Buna rağmen belediye eşbaşkanları, HDP’li belediye meclis üyeleri ile birlikte kayyum atamasına dönük tepkilerini göstermek üzere belediye binası önünde toplandı. Seçilmişlerin binaya girişlerini engelleyen polisler, dağılmamaları halinde müdahale edileceği tehdidinde bulundu.Öte yandan HDP il binasının da polis ablukasında olduğu belirtildi

Eşbaşkan Şen: Tiyatro ve Komedidir

Belediye binası önünde konuşan İdil Belediyesi Eşbaşkanı Murat Şen, yerel seçimlerin üzerinden geçen 7 aylık kısa sürede birçok çalışmaya imza attıklarını belirterek, “Bu hizmet bazılarının gözüne girmiş ki kabullenemediler. Sabah saatlerinde belediye eşbaşkanımıza tebligat verilerek ‘görevden alındın’ demek, bir tiyatro ve komedidir” dedi.

‘Diz çökmeyeceğiz’

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyen Şen, şöyle devam etti: “Gün gelecek adaletin önünde hesap verecekler ve birbirlerini suçlayacaklar. Hırsızlar dara girdiği zaman pası başka birine atar. Bizim başımız dik, alnımız açık. Yılmadık, hiçbir zaman da yılmayacağız. Önümüzdeki seçimde yüzde 74 değil, yüzde 80’inin üzerinde kazanacağımızı bilsinler. Seçme ve seçilme hakkımızı gasp ederek bir yere varamazsınız. Biz sizden hiçbir zaman korkmadık ve korkmayacağız. Diz çökmeyeceğiz, bu halk da diz çökmeyecek. Bu böyle bilinsin.”

Gerekçe: Sonuçlanmamış dava ve soruşturma

Açıklamada Eşbaşkan Erden’in, hakkında Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla halen yargılaması devam eden dava ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açtığı soruşturma gerekçeleriyle görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Van’daki siyasi partiler: Siyasi bir darbe

Kayyım ve tutuklamalara tepki gösteren Van’da faaliyet yürüten partiler, kayyumları halkın iradesine yapılan siyasi darbe olarak değerlendirdi.

CHP: Her zaman kayyumlara karşı olduğumuzu belirteceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, 31 Mart yerel seçimler öncesi, “seçilirseler kayyum atarız” tehditlerini hatırlatarak, o tehditlerin bugün hayata geçirildiğini söyledi. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) HDP’li adayların adaylıklarını kabul ettiğine dikkat çeken Kurukcu, ” Seçilen birçok belediye başkanı hakkında devam eden ve kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek, bir idari kararla görevden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulamayla Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, siyasi bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle, siyasi bir darbedir diyebiliriz. Bu belediye başkanların görevden alınması aslında hukuki değil, siyasidir. Halkın seçimle siyasi tercihine darbedir” dedi.

Seçimle gelenin siyasi kararlarla değil, seçenler tarafından görevden alınması gerektiğine vurgu yapan Kurukcu, “Siyasi görüşü ve hangi partiden olursa olsun, seçimle geleni ancak seçenler oradan indirmelidir. Seçilenler, eğer seçimle değil de antidemokratik kararla düşürülüyorsa bu açıkça siyasi darbedir. Yerlerine kayyum atamak ise halkın iradesine ipotek koymaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman kayyumlara karşı olduğumuzu deklare ettik ve her zaman kayyumlara karşı olduğumuzu belirteceğiz” ifadesinde bulundu.

İnsan ve Özgürlük Partisi: Kayyumlara karşı ses çıkarmalı

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez de kayyumu “iradeyi gaspı” olarak nitelendirdi. Gülmez, “Kayyum bir milletin iradesini yok saymak, halkın kendi kendini yönetme hakkını elinden almak ve halka ‘sen kendini yönetemezsin, yönetme becerin yoktur, illaki seni ben yönetirim’ demesidir. Kayyumları ancak Kürtler olarak ulusal birliğimizi sağladığımızda durdurabiliriz. Kürtler ulusal birliğini sağladığında içeride ve dışarıda kayyumlara karşı daha çok ses çıkarabilecektir. Çünkü milyonların her yerde bir olması, harekete geçmesi ve her yerde ses çıkartması farklı bir şeydir.” diye konuştu.

EMEP: Bütün muhalifler hedef alınıyor

Emek Partisi (EMEP) Van İl Yöneticisi Zelal Sarı ise AKP’nin “tek adam” politikasının sadece Kürtleri değil tüm muhalifleri hedef aldığını söyledi. Sarı şöyle devam etti: “Halkın iradesini yok sayarak seçilmişleri kayyumlarla görevinden alan hükümet, Suriye politikasını çıkmaza sürükleyen, ülkede derinleşen ekonomik krizin ve işçilerin örgütlenme haklarını elinden alan hükümettir. Tek adam yönetiminin inşasında, Kürt halkı üzerinde artan baskılardan hukuksuzluklardan biri de kayyumlardır. Tek adam yönetiminin inşasında yalnızca HDP’yi değil muhalif bütün sesleri hedef almaktadır.”

Özgüneş: Kayyum imha ve inkar politikasıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Şırnak’ın İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden’in görevden uzaklaştırılarak, yerine İlçe Kaymakamı Zafer Sağ’ın kayyum olarak atanması kentte protesto edildi. Aralarında, kent Milletvekili Hasan Özgüneş, yerlerine kayyum atanan Belediye eşbaşkanları Songül Erden ve Murat Şen’in de bulunduğu çok sayıda kişi parti binasında açıklama yaptı.

‘Kültürün ve dilin yok edilme çabası’

31 Mart yerel seçimleri öncesi AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın partileri ve gösterdikleri adayları hedef alan açıklamalarını hatırlatan Özgüneş, “Halkımızın seçimlerde gereken cevabı vererek, belediyeleri geri aldı. AKP iktidarı yıllardır nasıl Kürt halkının iradesini tanımadıysa, bugün de kültürlerinin ve dillerinin yok edilmesi için bir çaba içerisindedir. Bugün Kürdistan kentlerindeki belediyelere atanan kayyumlar da bu sürecin devamıdır” diye belirtti.

‘İmha ve inkar politikası’

Kayyumlarla Kürt halkının iradesinin inkar edildiğine dikkati çeken Özgüneş, “Kürt halkının kendisini yönetmesini kabul etmiyor. AKP Kürt halkına ‘Sen kendini yönetemezsin ve senin iradeni tanımıyoruz. Senin için demokrasi yok’ diyor. Bu aynı zamanda bir imha ve inkar politikasıdır. Nasıl her insan yargılanıyorsa sizler de bir gün adalet karşısında yargılanacak ve hesap vereceksiniz. Bizler var olana kadar eylemlerimiz, sesimiz ve duruşumuzla mücadelemizi büyüteceğiz. Başarı Kürtlerin olacak.” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

info@demokrasiicnbirlik.com
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu