thumb image

HAYIRlı Haberler

ORTAK AÇIKLAMA: BU OYUNU DEFALARCA GÖRDÜK, YAŞADIK

Türkiye Cumhuriyetiʼnin yurttaşları olan bizler

bu oyunu defalarca gördük, yaşadık. Sonu kötü bitiyor.

İşte yine bir süredir toplumun sinir uçlarına dokunmayı, tedirginlik, kargaşa, güvensizlik ortamı yaratmayı amaçlayan provokatif eylemler peş peşe geliyor.

Van Özalp’da Vefa görevlilerinin uzun menzilli silahlarla saldırıya uğraması, muhalif kişi ve liderlere mermili, silahlı görüntülerle gözdağı verilmesi, Adana Yüreğir İlçesi CHP Gençlik örgütü başkanının tutuklanması, İzmirʼde cami hoparlöründen Çav Bella çalınması, Bakırköyʼde kilisenin kapısının yakılmak istenmesi, Kuzguncuk Ermeni kilisesinin haçının çalınması, mezarların tahrip edilmesi bu örneklerin bazıları.

Bu kabulü mümkün olmayan eylemlerin en yenisi, iki gün önce Hrant Dink Vakfıʼna gönderilen e-postada, daha önce de benzer dönemlerde defalarca duyduğumuz “Bir gece ansızın gelebiliriz” gözdağıyla Rakel Dinkʼin ve Vakfın avukatının ölümle tehdit edilmesidir.

Son dönemlerde üst üste gelen bu kışkırtma ve saldırılar birbirinden bağımsız ve rastlantısal değildir. Toplumu ayrıştırma, bölme, korku salma amaçlı nefret dilinin tetiklediği güdümlü eylemlerdir. Takipsiz ve cezasız kalmaları şer planları kuran odakları güçlendirmekte, hatta teşvik etmektedir.

Geçmişte benzerlerini yaşadık. Hrant Dink suikastine giden yollar benzer provokasyonlarla ve aynı nefret diliyle döşendi. Bu film bize on yıllar boyunca defalarca seyrettirildi. Filmin sonu her defasında kötü bitti.

Sorumluları provokasyonlara son vermeye, kin ve nefreti körüklemekten vazgeçmeye; yetkilileri görevlerini ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmeye davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyetiʼnin her türlü ayrımcılığı lanetleyen yurttaşları olarak Hrant Dink Vakfıʼna geçmiş olsun diyor, yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz. 30.05.2020

ADO ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI • ANITPARK FORUM

ANKARA DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK GİRİŞİMİ

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK (DİB) • DEMOKRATİK İSLAM KONGRESİ

DİYALOG GRUBU

DOĞU-GÜNEYDOĞU DERNEKLERİ (DGD) PLATFORMU

HAK ve ADALET PLATFORMU • SOLFASOL GAZETE • YURTTAŞ GİRİŞİMİ


YANSIMALAR

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu