thumb image

HAYIRlı Haberler

TEMEL GELİR GÜVENCESİ YAŞATIR 

Koronavirüs salgınının ülkemizde milyonlarca insanı aç ve işsiz bıraktığı koşullarda temel gelir güvencesinin acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz: 

Türkiye’de zaten adaletsiz olan gelir dağılımı, Covid-19 salgınının yarattığı ekonomik krizle daha da derinleşti. Salgının ve ekonomik krizin bütün ağırlığı kadınların, emekçilerin, yoksulların sırtına yüklendi. Hayatta kalmak için çalışmanın zorunlu tutulduğu bir toplumda milyonlarca kişi yaşamını sürdürebilmek için gerekli işten yoksun. Salgının bir çok insanı işsiz bıraktığı, işsizliğin dünya ölçeğinde kalıcılaştığı, yeni istihdam yaratma olanaklarının dünyanın kaynaklarının tükenmesiyle neredeyse olanaksızlaştığı günümüzde insanlara hayatlarını sürdürecek bir ekonomik güvence sağlanması şarttır. 

Gelir adaletsizliği korkunç boyutlara ulaştı. Yoksullukla birlikte milyoner- milyarder sayısı artıyor. Yoksulluk, yalnızca bireyin barınma, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişememesi, yeterli gıdadan yoksun bırakılması değil aynı zamanda toplumdan dışlanması demek. Hak değil sadaka olarak verilen sosyal yardımlar, yoksulluğu önlemiyor, kalıcılaştırıyor. Oysa onurumuzla, insanca yaşamaya hepimizin hakkı var. 

Her gün onlarca insanın hayatını kaybettiği salgının önlenmesi için tam kapanma gerekiyor. İnsanların en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiği bu koşullarda, dünyanın çeşitli ülkelerinde de uygulanan temel gelir güvencesi, ülkemizde de kademeli olarak minimum refah düzeyinin altında yaşayanlardan başlayarak bütün topluma yaygınlaştırılacak şekilde acilen hayata geçirilmelidir. 

Özellikle salgın koşullarında insanların beslenme, barınma, ısınma gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak devletin görevidir. Eğer zenginleri daha zenginleştirmek değil, toplumsal zenginliği adil olarak bölüşmek, açlığı ve yoksulluğu önlemek hedeflenirse, ülkemizin temel gelir güvencesi için kullanacağı kaynak vardır. Bütün mesele kaynakların nasıl kullanılacağına karar vermektir. Özellikle son yirmi yılda palazlanan rantiye ve büyük sermaye sahiplerine servet vergisi konulması 

da bugün toplumun gündemine girmiştir. 

Biz emek ve demokrasi örgütleri olarak temel gelir güvencesinin acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 

Temel gelir güvencesi talebini yaygınlaştırmak, geniş kesimlerin katıldığı bir toplumsal mücadele hedefi haline getirmek için bütün emek ve demokrasi güçlerini bu hedef arkasında ortaklaşmaya çağırıyoruz. 

İMZACI KURULUŞLAR 

2017 Bodrum Yurttaş İnsiyatifi – 78’liler Girişimi – Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER) – Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi – Anti Kapitalist Müslümanlar – Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (Adam-Der) – Atakent Halk Meclisi – Ataşehir Kent Konseyi – Avcılar Dayanışma Ağı – Avcılar Kafe Bar işletmecileri Derneği – Avcılar Kültür Sanat Derneği – Ayvalık Kent Konseyi – Bağımsız Metal İşçileri Sendikası (BAMİS) – Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası (BATİS) – Bakırköy Dayanışma Ağı – Bakırköy Kent Savunması – Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği – Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) – BİR ŞEY YAPMALI…’ – Birleşik Devrimci Parti – Buca Kent Konseyi – Burhaniye Kent Konseyi – Çankaya Kent Konseyi – Demokrasi için Birlik (DİB) – Demokrat Gümüşhaneliler Platformu (GÜDAP) – Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi – Derin Yoksulluk Ağı – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) – Devrimci Yapı İş – DİSK Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (DEV-TURİZM-İŞ) Marmara Şubesi – Divriği Kültür Derneği – Doğu Güney Doğu Dernekleri Platformu – Efeler Kent Konseyi – Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) – Ege Kent Konseyleri Birliği – Ekoloji Birliği – Emekliler Dayanışma Sendikası – Fethiye Kent Konseyi – Foça Kent Konseyi – Gaziemir Kent Konseyi – Gelecek İçin Biz – Güvence Hareketi – Güzelbahçe Kent Konseyi – Halkevleri – Halkların Demokratik Partisi (HDP) – İVME Hareketi – İzmir Kent Konseyleri Birliği – İzmir Müzisyenler Derneği – Kadıköy Dayanışma Ağı – Kadınlar Birlikte Güçlü – Kafe Bar Çalışanları Dayanışması – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) – Karaburun Kent Konseyi – Karşıyaka Kent Konseyi – Kazdağları Ekoloji Platformu – Kazdağları İstanbul Dayanışması – Kızıltepe Kent Konseyi – Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği – Komşu Kapısı Derneği – Konak Kent Konseyi – Kuşadası Kent Konseyi – Maltepe Kent Konseyi – Menemen Kent Konseyi – Menteşe Kent Konseyi – Milas Kent Konseyi – Mudanya Kent Konseyi – Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası – Narlıdere Kent Konseyi – Nilüfer Kent Konseyi – Nurtepe, Güzeltepe Dayanışma Ağı – Ödemiş Kent Konseyi – Peri Suyu Koruma Platformu (KAR_DEF) – Seferihisar Kent Konseyi – Selçuk Kent Konseyi – Sosyal Haklar Derneği – Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) – Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi ( SYKP) – Susurluk Kent Konseyi – Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) – Turgutlu Kent Konseyi – Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) – Tüm Otel ve Turizm İşçileri Sendikası (OTİS) – Türk Tabipleri Birliği (TTB) – Türkiye Esnaf Platformu – Türkiye İşçi Partisi (TİP) – Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) – Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİV-DER) – VATANDAŞLIK TEMEL GELİRİ, TÜRKİYE – VATANDAŞLIK TEMEL GELİRİ Araştırma Geliştirme Kültür ve Yayma Derneği – Yeşil Sol Parti – Yurttaş Girişimi YANSIMALAR ve İLGİLİ BELGELER

DİB-Ekonomi Komisyonu Temel Gelir Belgeleri

Covid-19 ve Ekonomi

2020 Biterken Türkiye ve Dünya

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu