thumb image

HAYIRlı Haberler

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU – MART’21

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Mart ayının Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Çakırözer’in raporuna göre, aralarında Olcay Büyüktaş, Nagehan Alçı, İpek Özbey, Hakan Aygün, Mustafa Sönmez gibi isimlerin de olduğu yüze yakın gazeteci hakim karşısına çıktı.

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Sendika.org yöneticisi Ali Ergin Demirhan’ın da aralarında bulunduğu 6 gazeteci için 16 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Demirhan’a verilen hapis cezası para cezasına çevrildi. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve gazeteci Alican Uludağ hakkında soruşturma açıldı.

“Radyocu öldürüldü, televizyoncu dövüldü”

Çakırözer’in hazırladığı rapora göre Bursa’da yerel bir radyoda program yapan Hazım Özsu, programını bir yıldır takip eden dinleyicisinin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Halk TV programcısı ve Diken haber sitesi yazarı Levent Gültekin, Halk TV’nin Bakırköy’de bulunan binası önünde 25 kişilik bir grubun tekmeli ve yumruklu saldırısına uğradı. Aralarında gazeteci Enver Aysever ve Boğaziçi protestolarını haberleştiren Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya’nın da bulunduğu 3 gazeteci gözaltına alındı.

“AYM kararına rağmen cezalara devam”

AYM, Basın İlan Kurumu’nun Korkusuz Gazetesi’ne verdiği “İlan kesme” cezasını “İfade ve basın özgürlüğü ihlali” olarak değerlendirerek anayasaya aykırı buldu. Bu karara rağmen ceza yağdırmaya devam eden BİK Birgün Gazetesi’ne 2, Evrensel Gazetesi’ne 5 gün ilan kesme cezası verdi.. Öte yandan RTÜK de Mart ayını boş geçirmeyerek Tele1 ve Halk TV’ye toplam 4 ayrı idari para cezası verdi.

“İfade Özgürlüğü Derneği’ne bile engelleme”

Mart’ta ETHA ve Mezopotamya Ajansı haber sitelerine erişim engellenirken, İfade Özgürlüğü Derneği’nin verilerine göre de 16 farklı içerikli habere erişim engeli getirildi. CHP Resmi Twitter Hesabı ile muhalefet milletvekillerinin ekonomi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra, İfade Özgürlüğü Derneği de erişim engeline takıldı.

Derneğin Türkiye’deki erişim engellerini duyurduğu sitesindeki içeriğe erişim engeli getirildi. Hileli et skandalı ve ABD’deki Halk Bankası davasına ilişkin haberlere de yine erişim engeli getirildi.

“Basın özgürleşmeden demokrasi olmaz”

Raporunda Mart ayındaki ihlalleri değerlendiren Çakırözer, “Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan kurumlar kervanına BİK de katıldı. AYM’nin ‘Basının özgürlüğünü ihlal ediyorsunuz’ kararına rağmen hukuksuz ilan kesme cezalarının sürmesi hukuk tanımazlıktan başka bir şey değildir.  BİK’in gazetelere, RTÜK’ün kanallara verdiği cezalar ve her geçen gün artan haber ya da site erişim engellemeleri halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü engellemekte. Basın özgürlüğü önündeki engellere kaldırılmadan Türkiye’de demokrasiden bahsedilemez” dedi.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu