thumb image

Gündem

BU YANGINI HEP BİRLİKTE, DAHA ÇOK DEMOKRASİYLE SÖNDÜREBİLİRİZ

Almanya ve Belçika’da sellerden yüzlerce insanın ölmesine, Kanada’da aşırı sıcaklardan bine yakın insanın hayatını kaybetmesine, Sibirya’da ve Finlandiya’da sıcaklık rekorlarına yol açan küresel iklim krizinin ülkemize yansımaları da eş zamanlı sel ve orman yangını felaketleri olarak yaşanıyor. Kaybettiğimiz tüm canlar için matemdeyiz. Marmaris, Köyceğiz, Başkale, Dersim, Rize, Artvin yangın ve selle felaketi yaşarken ülkenin hiçbir yerinde nefes alamıyoruz.

İktidarın yaşanan felaketler karşısındaki çaresizliği dudakları uçuklatıyor. THK’nin yangın söndürme uçakları Abdülhamit’in zamanında donanmayı Haliç’e demirlemesi misali ideolojik sebeplerle paslanmaya terk edilmiş. Komşu ülkelerin yardım talepleri anlaşılmaz gerekçelerle reddediliyor. Orman Bakanı topu belediyelere atarak sorumluluktan kaçmaya çalışıyor. Erdoğan yangın mağduru vatandaşların kafasına çay atarak gerçeklikten ne kadar koptuğunu, sorunları çözme maharetini tamamen yitirdiğini bir kez daha gösteriyor.

Yangın krizini bir iç savaş çağrısı haline dönüştürmeye, ırkçı saldırıların gerekçesi haline getirmeye çalışan güçler ise ellerini kollarını sallaya sallaya hareket etmeye devam ediyor. Konya’da yaşanan katliam yüreklerini soğutmamış olmalı ki provokasyonlarına devam ediyorlar.

3 gündür canımız, ciğerlerimiz yanmaktadır. Devletin bu konudaki kayıtsızlığı ve beceriksizliği kabul edilemez. Tüm uluslararası destek çağrıları derhal kabul edilmeli, yangınla mücadelede hava desteği en etkin biçimde harekete geçirilmelidir. Halkımızın yükselttiği her türlü dayanışma ise takdire şayandır.

Yangınları iç savaş kışkırtıcılığı için gerekçe haline getirmeye çalışanlar ise bu karanlık dönem kapandığında giriştikleri provokasyonun hesabını mutlaka adil yargı önünde verecektir.

Damacanalarla su taşınarak yürütülen bir yangınla mücadele çaresizliğine mahkûm değiliz. Demokrasi güçleri bu karabasandan çıkış için ortak bir seçenek yaratmanın, sorumluların hukuk içinde hesap vermesinin yollarını en etkin bir biçimde bulmanın sorumluluğunu taşımaktadır.

Demokrasi için Birlik

02.08.2021

 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu