thumb image

Gündem

MUHALEFETE YÖNELİK TEHDİTLERE SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Bianet’in haberine göre, aralarında DİB’in de bulunduğu 20 kuruluşun imzaladığı “Muhalefete Yönelik Tehditlere Sessiz Kalmayacağız” başlıklı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son grup toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırının videosunu izletmesi ve bu konuda yapılan konuşmaya tepki gösterildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İktidarın muhalif siyasetçileri, aydınları, medya mensuplarını hedef alan sözlü ve fiili saldırıları, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, grup toplantısında milletvekillerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun maruz bırakıldığı linç girişimi görüntülerini bizzat izletmesiyle yeni bir boyut kazandı.

“Gösterilen videoda Kılıçdaroğlu’nun “millete yeniden hesap vereceği” ifadesi yer aldı. Bu tutum, iktidarın muhalefete yönelik saldırıları açıkça teşvik ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

“CHP’nin; ülke ve bölge barışını gözeten; savaşçı, maceracı dış siyasete dur diyen “hayır” oyunun hemen ardından gelen bu video gösterimi, bir süre önce İYİ Parti lideri Meral Akşener’in maruz kaldığı saldırıdan sonra yine bizzat Erdoğan’ın sarf ettiği “Daha bunlar iyi günleriniz” tehdidinin ciddiyetini de ortaya koydu.

“Ne yazık ki, siyasi ve toplumsal barışımızı her anlamda tehlikeye atan bu tehditlerin, iktidarın icraatlarına itiraz eden tüm kişi ve kurumlara geçmişte olduğu gibi gelecekte de yönelebileceği anlaşılıyor.

“Bu nedenle hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün yurtsever milletvekillerini, siyasetçileri, sivil toplumu ve halkımızı sessiz kalmamaya, siyasi ve toplumsal dayanışmayı genişletmeye çağırıyoruz.”

Açıklamayı yapan örgütler şöyle: 78’liler Girişimi, Adam-Der, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Anıtpark Forum, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Anti Kapitalist Müslümanlar, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Diyalog Grubu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hak ve Adalet Platformu, Karşı Sanat Çalışmaları, Mağdurlar için Adalet Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Merkezi, Silivri Demokrasi Platformu, Sivil Siyaset Platformu, Türkiye-Almanya Kültür Forumu, Yeryüzü Güncesi, Yurttaş Girişimi.

Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019’da Ankara Çubuk’taki cenazesine katıldı. Törenin ardından cenazeye katılan grubun saldırısına uğradı.

Osman Sarıgün isimli kişi Kılıçdaroğlu’na yumruk attı. Linç edilmek istenen Kemal Kılıçdaroğlu alandan çıkartılarak bir eve götürüldü.

Olay sonrası hazırlanan iddianamede sanıklar, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralama”, “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralamaya teşebbüs”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “suç işlemeye tahrik”, “alenen hakaret” ve “siyasi partilerin maliki olduğu eşyaya zarar vermek”le suçlandı.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün “kamu görevlisini kasten yaralamak” ve “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlarından 1 yıl 8 aydan 3 yıl 10 aya kadar hapsi istenirken, diğer sanıklar için 1 ay 15 gün ile 28 yıl 10 ay arasında değişen sürede hapis cezası talep edildi. Yargılama devam ediyor.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu