thumb image

HAYIRlı Haberler

DİB’DEN MUHALEFETTEKİ TÜM SİYASİ PARTİLERE AÇIK ÇAĞRI

CAN ATALAY NEZDİNDE ANAYASANIN PERVASIZCA ÇİĞNENMESİNE İZİN VERMEK  ÜLKEYİ SEÇİMSİZ YÖNETMEK İSTEYEN İKTİDARA ALAN AÇMAKTIR

Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez karar vermesine rağmen hapiste tutulması, artık kendini anayasaya ve hukuka bağlı saymayan bir yönetim tarzının yerleştiğini gösteriyor.

Konuyu Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasında bir yetki çatışmasına dönüştürmek ya da yalnızca iktidarın her gün bir yenisine imza attığı anayasa ihlalleri ve hukuksuzluklardan biri saymak yanlış olacaktır.

Eğer Can Atalay nezdinde bütün yurttaşlara yapılan bu hukuksuzluk ve hak ihlaline karşı  muhalefet, aralarındaki fark ve çatışmaları bir yana koyarak seçme seçilme hakkını, Anayasayı  ve demokrasiyi savunamazsa yerel seçim sürecinde iktidarın, muhalefeti zayıflatmak için yapacağı yeni hukuksuzluklarının da yolu açılmış olacak. 

Eğer seçim süreci bütün muhalefet tarafından anayasa ve hukuk devleti esasları etrafında kenetlenen bir anlayışla savunulamazsa, seçimle kazanılacak yerel yönetimlere de iktidar tarafından el konması engellenemeyecektir.

İktidarın giderek pervasızlaşmasında muhalefetin yeterince etkili olamamasının, yurttaşları seçimlerde oy veren sessiz izleyicilere indirgemesinin rolü yadsınamaz. 

12 askerin acı kaybından sonra AKP ve MHP ile iktidarının ölümlere neden olan politikalarını meşrulaştırmamak için ortak bildiriyi imzalamayan Cumhuriyet Halk Partisi ve genel başkanı Özgür Özel adeta linçe tabi tutuldu. İktidar tarafından hedef gösterildi. 

Anayasa güvencesi altındaki Dem Parti’nin Ankara’daki merkezinin önünde toplanan  kalabalık, ceset torbalarıyla gösteri yaptı. DEM Parti’ye hukuksuz gözaltı ve operasyonlar sürüyor. 

Bütün bunlar artık Anayasa Mahkemesine bile tahammül edemez hale gelmiş iktidarın muhalefeti elindeki bütün imkânlarla etkisizleştirmeye çalışacağının açık göstergeleri.

Değerli siyasi parti yöneticileri,

Can Atalay’ın milletvekilliğinin savunulması, Anayasa’nın seçme ve seçilme hakkının ve demokrasinin savunulmasıdır. Hukuk devletinden ve demokrasiden yana olan bütün Muhalefet partilerine, Meclis’te ve Meclis dışında demokratik protesto eylemleri organize ederek, yurttaşların bu konuda demokratik tepkilerini ortaya koyacakları yolu açmaları için çağrı yapıyoruz.  

Hatırlatıyoruz: İktidar tarafından yapılan ve yapılacak bütün hukuksuzluklara karşı muhalefet partilerinin Meclis’te ve Meclis dışında ortak bir tutum alması, temel hukuk kuralları ve anayasanın çiğnenmesine izin vermemesi, yerel seçimlerin ülkemizi iyice karanlığa boğacak bir biçimde sonuçlanmamasının tek güvencesidir.

2024 yılının ülkemize barış, demokrasi, refah getireceğine dair umut ve inancımızla, saygılarımızla.

Demokrasi İçin Birlik


DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu