thumb image

Gündem

DİB’DEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

1 MAYIS’IN  TAKSİM’DE KUTLANMASINI ENGELLEMEK ANAYASA İHLALİDİR,

ANAYASA İHLALİNE KARŞI DİRENENLER SERBEST BIRAKILMALIDIR.

1 Mayıs’ta gözaltına alınanlardan 37 kişi  serbest bırakılmazken, bir çok sosyalist bu sabaha karşı operasyonlarla gözaltına alındı. 

1 Mayıs’ta emekçilerin, Birlik, Mücadele, Dayanışma gününü, kutlamaların tarihi adresi Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyenler, Anayasa Mahkemesi’nin konuya ilişkin kararına rağmen şehrin tomalarla ve polislerce abluka altına alındığı polisin “süpürün” talimatına  eşlik eden, yoğun biber gazı ve plastik mermilerle görülmedik bir şiddetle karşılaştı. Kentin birçok ana arteri kapatıldı, iktidarın kent suçu, insan hakkı ihlalleri ve kamu zararı yaratma listesine yenileri eklendi. 

Anayasa ihlaline karşı direnenler, emeğin ve insanlığın onurunu koruyanlar hedefe konularak, İktidarın işlediği, Saraçhane’de Bozdoğan Kemer’inin tarihe gecen fotoğrafıyla belgelenen anayasa suçu adeta örtbas edildi. 

Anayasal haklarını kullananlar derhal serbest bırakılmalıdır. 1 Mayıs’ta  Taksim Meydanı için çağrı yapan bütün kurum, kuruluş ve siyasi partileri, demokratik hak ve özgürlüklerin bayrağını yere düşürmeyenlerin serbest bırakılması, iktidarın işlediği Anayasa suçunun teşhir edilmesi için aktif tutum almaya çağırıyoruz. 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

3 Mayıs 2024 İstanbul

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu