Basın Açıklamaları

31.03.2017 – Mutlaka demokrasi kazanacak

Referandum sürecinde medyanın durumuna, televizyon yayınlarına, kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin dönemsel veriler adil ve eşit olmayan bir süreci işaret ederken, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan ( TİHV) alınan bilgiler de baskı ve yasaklamalarının boyutunu ortaya koyuyor. Buna rağmen Türkiye’nin her yanında, mahalle mahalle, semt semt kurulan yüzlerce Hayır Meclisi’nde bir araya gelen yurttaşlar yaratıcılık, neşe ve cesaretle HAYIR’ı görünür kılıyor. Devamı için tıklayın.


23.03.2017 – Ekranda HAYIR Yok!

Demokrasi İçin Birlik, referandum öncesi halkın bilgi alma özgürlüğü çerçevesinde televizyon kanallarına ilişkin çarpıcı veriler açıkladı. Kamu kanalı TRT1 ve aralarında Kanal D, CNN Türk, Fox Tv, HaberTürk’ün bulunduğu 17 ulusal televizyon kanalının yayınları incelenerek yapılan araştırma sonunda, televizyon ekranlarında Hayır’ın “görünmez” kılındığı, somut verilerle ortaya kondu. Devamı için tıklayın.

 


21.03.2017 – Newroz Barış Umudumuzu Diriltsin

Bugün Newroz. Umudun, baharın simgesi. Demokratik bir yaşamdan yana olanlar, özgürlüklerimizin, barış umudumuzun elimizden alınmasına HAYIR diyenler yarın Türkiye’nin her yanında seslerini yükseltecek. Devamı için tıklayın.

 

 

 


08.03.2017 – Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Uluslararası Kadın Grevi

2017 yılının 8 Mart’ı 40’tan fazla ülkede Uluslararası Kadın Grevi günü olarak tarihe geçiyor

Türkiye’de kadına, farklı cinsel kimlik ve yönelimlere karşı şiddetin arttığı, eşitsizliklerin giderilmek yerine pekiştirildiği, kazanımların geri alınmaya çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz.  Devamı için tıklayın.

 

 

 


06.03.2017 – Demokrasi İçin Birlik: Venedik Komisyonu Raporu Dikkate Alınmalı

Demokrasi İçin Birlik olarak Venedik Komisyonu raporunun dikkate alınmasını talep ediyoruz

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin anayasa ve hukuk konularındaki referans kurumu Venedik Komisyonu, siyasi özgürlüklerin yoğun bir biçimde sınırlandırılmasının anayasa referandumu için gerekli demokratik çerçevenin oluşmasını engellediğini belirterek, referandumun OHAL kaldırılana kadar ertelenmesini ya da siyasi özgürlüklerin azaltılmasına son verilmesini talep etti. Devamı için tıklayın.


28.02.2017 – Darbelere karşı tek güvence herkes için demokrasi

Yakın tarihimize 28 Şubat Süreci olarak geçen olaylar dizisi demokratik hukuk devletine olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koydu.

Demokrasi İçin Birlik olarak, ister Hükümet’ten ister Genelkurmay’dan gelsin her türlü demokrasi dışı girişime karşıyız. Seçilmiş hükümetlere karşı yapılan her türlü darbe girişimi bu ülkede birlikte barış, güven, eşitlik, özgürlük ve adaletle yaşamamıza vurulan bir darbedir. Devamı için tıklayın.

 

 


09.02.2017 – #HAYIR! BİZ VARIZ…

BU HALK BUNU KABUL ETMEYECEK!

Referandumda oylanacak anayasa değişikliğiyle; yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanacağı, hukuk devletinin ortadan kalkacağı, Meclis’in devre dışı bırakılacağı, halkın iradesinin tek kişiye teslim edileceği totaliter bir rejim hedefleniyor. Türkiye’nin çoğulcu toplum yapısına ters düşen, demokrasinin ölümü anlamına gelen tek adam rejimine Demokrasi İçin Birlik Girişimi olarak “HAYIR” diyoruz.
BİZ VARIZ… Kadınlar, gençler, Aleviler, emekçiler, LGBTİ+ bireyler, her inanç grubundan, her etnik kimlikten, her siyasi görüşten insanlarız. Çoğulcu ve katılımcı demokrasi hedefi arkasında el ele veren farklı kesimlerden yurttaşlarız. Demokratik değerler çerçevesinde, barış ve refah içinde, farklılıklarımızın zenginliğiyle yaşamak umudundan vazgeçmeyeceğiz. Devamı için tıklayın.

 

 


16.12.2016 – U Z A T M A !

Türkiye’nin OHAL’in uzatılmasına değil barışa ve demokrasiye ihtiyacı var

Büyük üzüntü duyduğumuz, 44 kişinin canını kaybetmesine neden olan katliam gösterdi ki OHAL ile devreye sokulan uygulamalarla hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, yoğun tutuklamalar barış ve güvenlik içinde yaşamamızı sağlamıyor. Türkiye’nin OHAL’e değil barışa ve demokrasiye ihtiyacı var.

Demokrasi İçin Birlik olarak, evrensel hukuka ve Anayasa’ya aykırı OHAL uygulamasının kaldırılmasını hedefleyen bir kampanya başlatıyoruz. Yaşanan toplumsal mağduriyetlere, hak ve özgürlük ihlallerine, OHAL koşullarında getirilmeye çalışılan tek adam yönetimine dikkat çekmek istiyoruz. Devamı için tıklayın.

 

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

BİZE ULAŞIN

[email protected]
www.demokrasiicinbirlik.com

© 2017 DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK. Her Hakkı Saklıdır. dibNot | Demokrasi Sayacı | Demokrasi Forumu